По инициатива на народни представители от Парламентарната група на Движението за права и свободи и на заместник-председателя на УС на НСОРБ инж. д-р Хасан Азис, днес, 3 май, се проведе работна среща с НСОРБ. В разговорите взеха участие депутатите Адлен Шевкет – секретар на ПГ, Небие Кабак, доц. Петър Чобанов, Станислав Анастасов, Цветан Енчев, а от страна на Сдружението – заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Кърджали Хасан Азис, изпълнителният директор на Сдружението Силвия Георгиева и експерти от екипа на НСОРБ.
Срещите с народните представители от ДПС са добра традиция, наложила се през последните десетина години и обичайно се провеждат преди обсъждането в пленарната зала на Закона за държавния бюджет. Очакванията на общините от заложените параметри за различните политики в един от ключовете нормативни актове на държавата и вижданията за бъдещи законови промени, свързани с работата на общините, бяха двете основни теми в разговора.
„Водени от ангажираността към българските общини, независимо от кого са управлявани, ние винаги сме търсили този контакт“, подчерта народният представител Цветан Енчев. Колегите му споделят разбирането, че сложната обществена и политическа обстановка през последните две години се отразиха върху почти всички сфери на дейност на общините. Въпреки липсата на стабилен Парламент, изпълнителна власт и държавен бюджет, местните власти поемат сериозна част от отговорностите на държавата. Необходимостта от гарантиране на стабилността на местното самоуправление е един от водещите мотиви да бъде чута позицията на общините и да бъде определен кръгът от проблеми, чието решаване може да бъде подпомогнато от законодателна дейност на народните представители.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ инж. д-р Хасан Азис подчерта доказаната през годините диалогичност и отговорност на народните представители от ДПС и подчерта, че усилията им за взаимодействие с местната власт са системни и последователни.
Във фокуса на вниманието бе внесеният от Министерския съвет проект на Закон за държавния бюджет, който предстои да разгледат депутатите. Според НСОРБ, той е добра основа, която може да бъде надградена. Депутатите бяха запознати с основните параметри на бюджетните взаимоотношения с общините, заложени в подписания между МФ и НСОРБ протокол, а изпълнителният директор на НСОРБ очерта по-важните приоритети от гледна точка на общините. От ключово значение е да не се допусне редуциране на средствата за публични инвестиции на местно ниво, както и да бъдат гарантирани средствата в бюджета на МРРБ за довършване на проектите, за чието финансиране бе постигнато споразумение в края на 2022 г. От сериозно значение за общините е и предвидената в проектобюджета възможност ръстът на минималната работна заплата да бъде отразен и във възнагражденията на заетите в местните дейности.
Разбиране за голямото значение, което отдават общините на средствата за капиталови разходи, изрази доц. Петър Чобанов. Опитът му на финансов министър и на председател на ресорната комисия в НС дава възможност това настояване на общините да бъде осмислено и от гледна точка на инвестиции в икономически растеж на местно ниво. Според него, на фона на неблагоприятната среда в глобален аспект, е важно в бюджета на държавата да бъдат гарантирани факторите на растеж, заложени в проектозакона.
Представителите на НСОРБ имаха възможност да развият и идеята за създаване на фонд за индексация на договорите в строителството, който да бъде обвързан с ясен механизъм и прозрачни критерии. В условията на значителна централизация на средствата, общините са силно заинтересовани от повече възможности за допълнително равнопоставено финансиране при ясни критерии.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ инж. д-р Хасан Азис подчерта, че в преговорите по бюджета за 2023 г. общините са подходили разумно и с разбиране към ситуацията в държавата, затова Сдружението е настоявало преди всичко за законови гаранции за по-голяма свобода и гъвкавост в управлението на местните бюджети.
Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ, припомни сериозната подкрепа на народните представители през последните години за динамични промени в законодателството и благодари за усилията да бъдат запазени постиженията в местното самоуправление и да бъде утвърден авторитетът на общините.
Депутатите от ДПС са първите народни избраници в 49-ия парламент, които инициират среща-разговор с НСОРБ по актуалните проблеми на общините. Ръководството на Сдружението изрази искрена надежда, че този пример ще бъде последван и от другите парламентарни групи. Това не е просто жест, а готовност за обединяване на усилията за решаване на проблемите на общините и на всички граждани.
Изтъкнато бе, че подходът, който беше следван през 2022 г. за участие в работните групи към Парламентарните комисии да бъдат канени представители на НСОРБ, дава добра възможност за излагане на аргументите и за мотивиране на исканията и би било добре той да бъде продължен и в практиката на 49-ото Народно събрание.
Набелязани бяха и основните приоритети по отношение на подготовката на ЗДБРБ за 2024 г. и възможностите за взаимодействие с народните представители. Депутатите ще обмислят и възможни законодателни промени в случай, че Парламентът не стигне до приемане на бюджет, защото това би открило безпрецедентна ситуация и в практиката на местно ниво – за първи път общините да приключат годината без приет бюджет.
Силвия Георгиева представи пакета от необходими законодателни промени, гласуван на последното заседание от УС на НСОРБ. Той включва изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, Закона за достъп до обществена информация, Закона за обществените поръчки, Закона за юридическите лица с нестопанска цел, промени в Кодекса на труда и Закона за държавния служител, както и в Закона за горите, които касаят осигуряването на дърва за огрев за населението.
В хода на дискусията бе обсъдена и необходимостта от създаването на условия за по-целесъобразно използване на природни дадености, които представляват ресурс за туризъм и могат да носят ползи на местното население и общините. Предложението ще бъде включено в комплекса от мерки, които НСОРБ е изготвило като модел за въвеждане на финансова децентрализация. Именно това бе договорено да бъде и тема на следващата среща между ръководството на НСОРБ и народни представители от ПГ на ДПС.


png.png)






