Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Нови контейнери ще събират зелени и биоразградими отпадъци в Берковица и Вършец

Нови контейнери ще събират зелени и биоразградими отпадъци в Берковица и Вършец

27.06.2024
Нови контейнери ще събират зелени и биоразградими отпадъци в Берковица и Вършец

В Берковица и Вършец поставят съдове за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци. За двете общини са осигурени общо 232 контейнера. От проекта ще се възползват 23 500 жители на общините. Поставянето на съдовете е в изпълнение на проект „Проектиране и изграждане на компостираща инсталация за разделно събиране на зелени и/или биоразградими отпадъци в общините Берковица и Вършец“. Финансирането е с близо 3 900 000 лева по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 година“, уточни кметът на Берковица Радослав Найденов, чиято община е водеща по проекта.

"Да се намалят количествата на зелени и биоразградими отпадъци, които се депонират в депата. Тези отпадъци да бъдат оползотворени и да бъде произведен компост, като това ще намали количеството депонирани отпадъци."

Общо 171 контейнера ще бъдат поставени в Берковица и селата на общината. Другите 61 са в град Вършец и селата.

"Най-важното е да се създаде екологична култура в гражданите, най-вече в нашите деца и да имаме възможност за реално разделно събиране на отпадъци."

Проектът засяга 23500 жители на двете общини. В компостиращата инсталация годишно ще се преработват 3700 тон биоразградими отпадъци, като произведения компост е 1800 тона.