„Започваме да чистим София от драсканиците по фасадите, за да покажем колко красива е нашата столица със старите си сгради, строени по австрийски маниер, с архитектурните си шедьоври, които не могат да бъдат забелязани зад безобразните драсканици на хора без отговорност и отношение към околните“, каза председателят на Столичния общински съвет и член на УС на НСОРБ Георги Георгиев.
Общината започва мащабно почистване на надраскани фасади, места, обекти и елементи на градското обзавеждане като начало историческата част на София, в която има много единични и групови паметници на културата и е притегателен туристически център.
Почистването на надраскани фасади, места и обекти ще бъде постепенно разширявано, за да бъдат обхванати още зони от територията на Столичната община, а не да бъде ограничено единствено в централната градска част. Ще бъдат почиствани и частни сгради, при подадени сигнали и след изричното искане от страна на живущите, в Столичния инспекторат.
„Много е важно да разграничим вандализма от изкуството. Гордеем се с нашите талантливи графити артисти и подкрепяме още по-силно тяхното развитие“, заяви пред медиите Георги Георгиев. Определени са пространства за изграждане на стени за свободно изобразяване на графити на територията на София: пространството под "Моста Чавдар", подлезите на естакадата около гара "Подуяне" по протежение на бул. "Ботевградско шосе", свободна стена в Южен парк 2 до ОКИ "Топлоцентрала" и свободна стена в парк "Студентски“. Като определените места са съгласувани с главния архитект на София Здравко Здравков и обсъдени с представители на общността на графити творците. Въвежда се бърза и лесна процедура за изрисуване на фасада/калкан, след съгласие на етажната собственост на сградата, изработване на визуален проект и съгласуване от Направление архитектура и градоустройство.





png.png)






