С участието на Национална гвардейска част пред сградата на читалище-паметник "Отец Паисий-1859" в Самоков започна честването на 110 години от подвига на самоковските воини от двадесет и втори пехотен Тракийски полк в битката при Булаир на 8 февруари 1913 година. Бойните действия се водят в района на Булаир и старата крепост Цимпе, отправна точка за османското нахлуване в Европа. Това е една от най-славните победи на Българската армия и символичен реванш за османските нашествия и завоевания на Балканите. В негова чест е написан маршът „Булаир“.
Балканската война спира строежа на читалището в Самоков. Скоро след войната Общинският съвет два пъти гласува средства „за издигане на паметник и увековечаване имената на падналите герои от града”. Самоковският гарнизон създава свой фонд за паметник на загиналите във войните офицери и войници. Идеите за читалище и за паметник се обединяват през 1919 г., когато единодушно е решено в Самоков да се построи читалище – паметник за падналите на бойните полета офицери, подофицери и войници от частите на гарнизона. На южната и северната страни на читалището са поставено паметни плочи с имената на загиналите, представители на почти всички фамилии от града и селата. Така читалището се превръща в най-големия войнишки паметник в България.
Самоковските герои, влезли в Балканската война като поручици и подпоручици, след проявени изключителни умения и храброст стават полковници и генерали.
„На 8 февруари отбелязваме един паметен ден, който е символ на българския героизъм, символ на голямата любов към отечеството“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, на честването на 110 години от Булаирската битка.
На събитието в Самоков присъстваха още областният управител на София-област Радослав Стойчев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, кметът на община Самоков Владимир Георгиев и други общественици.
„Всеки път, когато чуваме фактите, сме завладени от емоции – боят е бил жесток и мъчителен, а воините ни са били подложени на нечовешки изпитания и страдание. Времето минава и заличава много неща, но когато говорим за независимостта на родината, именно времето бележи с печата на безсмъртието и вечната памет спомена за самоковските герои, загинали в Булаирската епопея“, каза кметът на Самоков Владимир Георгиев.
По случай годишнината Община Самоков издаде книга „Самоковските генерали“. На страниците й може да се видят снимка на самоковските генерали, участвали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, както и кратка информация за тях. Освен това, може да се прочете и кратката история на Булаирската битка и историята на 22-ри Тракийски полк.








png.png)






