Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Пловдив даде начало на Коледните празници с впечатляващ спектакъл на Ансамбъл „Тракия“

Пловдив даде начало на Коледните празници с впечатляващ спектакъл на Ансамбъл „Тракия“

29.11.2023
Пловдив даде начало на Коледните празници с впечатляващ спектакъл на Ансамбъл „Тракия“

Ансамбъл „Тракия“, който е общински културен институт към община Пловдив, сътвори истински празник за публиката с премиерата на авторския спектакъл „В делник и празник“. Билетите бяха рразпродадени седмици по-рано. По своя неповторим, вдъхновяващ и въздействащ начин, танцьорите, хорът и оркестъра на Ансамбъл „Тракия“ потопиха публиката в света на традициите, обичаите и ритуалите от есенно-зимния календар на българина.

Своя хореографски дебют направи Атанаска Челепиева със своята родопска танцова сюита в три части, наречена „Алехчански игри“ по музика на Борислав Згуровски. Младата авторка е част от ансамбъла, но до този момент се е изявявала само като балетмайстор. Спектакълът пресъздава и обредите, посветени на Сирни Заговезни, традиции от пазарджишко и пиринско. Музикално-танцовите сюити са дело на доайените проф. Даниела Дженева и проф. Антон Андонов. За първи път бяха представени и коледарски песни по обработка на Костадин Генчев.

Сред официалните гости на премиерата бяха заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, заместник областният управител инж. Атанас Ташков, заместник-председателите на Общински съвет- Пловдив – Радослава Ташкова и Савина Петкова.

Кметът на Пловдив Костадин Димитров пожела на проф. Даниела Дженева, на всички танцьори, музиканти, хористки и целия екип да бъдат здрави, вдъхновени и да се множат успехите им, а българският фолклор да печели почитатели от всички възрасти, от всички краища на света и на страната ни.

На 11 декември от 19:00 ч., отново в ДК „Борис Христов“, ще се състои и традиционният Коледен концерт "Зимна приказка" на Детската танцова школа към ансамбъл „Тракия“.

Следващата 2024 година ще бъде посветена на 50-ата годишнина от основаването на ансамбъл „Тракия“ - една от емблемите на Пловдив и България.