Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | От март ще бъде пуснато приложение за дигитална карта за градски транспорт в София

От март ще бъде пуснато приложение за дигитална карта за градски транспорт в София

16.02.2026
От март ще бъде пуснато приложение за дигитална карта за градски транспорт в София
Източник: Столична община

До края на март предстои да бъде пуснато мобилно приложение, чрез което картата за градски транспорт ще може да се дигитализира и добави в електронен портфейл. 

Пластичната карта ще остане валиден начин за пътуване, но гражданите ще имат възможност да я регистрират в приложението и да я използват чрез мобилен телефон или смарт часовник, като валидират с едно докосване. 

Приложението ще позволява онлайн зареждане на всички видове превозни документи – персонализирани и неперсонализирани, както и автоматичното им подновяване. Според Общината това ще улесни обслужването и ще намали необходимостта от посещения на гишета.

Валидирането на превозните документи остава задължително, тъй като гарантира отчетността на системата и сигурността при пътуване.

На следващ етап се предвижда интегриране на информация в реално време за движението и пристигането на превозните средства. От Общината обясниха, че отворените данни на градския транспорт вече създават технологична възможност за подобни функционалности.

/ЙБ/