Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Силистра става корабособственик

Община Силистра става корабособственик

21.09.2023
Община Силистра става корабособственик

Пътнически катамаран и хидробус-амфибия ще свързват Силистра и Кълъраш. В рамките на трансграничен проект двете общини инвестират в щадящи околната среда транспортни средства. Предстои да бъдат изградени брегоукрепителни съоръжение и рампа, които ще осигуряват достъп и на по-малки плавателни съдове до брега на Дунав.

Проектът на Община Силистра и на Окръжния съвет в Кълъраш ще реши отдавна наболял проблем за жителите в двете крайдунавски общини и многобройните туристи и ще спести неудобствата при ползването на ферибоотна връзка.

Строящият се катамаран, в който инвестира Община Силистра ще носи нейното име. Почти завършен е корпуса на плавателния съд, предстои монтаж на батериите и останалите машини и съоръжения и оборудването на пасажерската част. Ходовите изпитания и пускането на вода са планирани за ноември 2023 г. Хода на корабостроителните работи лично инспектира кметът на общината д-р Юлиян Найденов.

  

Катамаранът ще е с дължина 14 метра и широчина 6 метра. Ще бъде оборудван с два електрически двигателя. Капацитетът му е 28 пасажери и екипаж от двама души.

Община Силистра ще придобие пътнически катамаран и ще изгради брегоукрепително съоръжение и кей, осигуряващ достъп на малки плавателни съдове.

Корабът се изгражда по проект "Подобряване безопасността на плавателността по река Дунав в трансграничния регион Кълъраш - Силистра", и се финансира по програма Interreg V-A Румъния - България 2014-2020 г. Бюджетът на проекта е близо 2 млн. Евро.