Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Пловдив ще бъде домакин на фестивал за градски дизайн

Община Пловдив ще бъде домакин на фестивал за градски дизайн

20.01.2026
Община Пловдив ще бъде домакин на фестивал за градски дизайн
Източник: Brand The City

От 26 февруари до 1 март Пловдив ще бъде домакин на първото издание на международния фестивал за градски дизайн – Brand The City. Община Пловдив е партньор на инициативата, подкрепяйки провеждането на събитието и активното участие на гражданите, а организатор е студио „Пункт“. 

Фестивалът е ново международно културно събитие, посветено на съвременния град, неговата визуална идентичност и ролята на дизайна в публичната среда. Програмата е структурирана в четири основни компонента: международен форум, намеса в градската среда, две изложби за съвременен градски дизайн и серия от работилници с активно участие на граждани.

Пилотното издание поставя фокус върху града като жив организъм, в който дизайнът не е само визуален жест, а инструмент за свързване на хора, пространства и идеи. Фестивалът се провежда под мотото „Градът като бранд. Жителите като гласове“, подчертавайки ролята на дизайна за изграждане на споделена градска идентичност и стимулиране на активно участие на гражданите в оформянето на визуалния облик на градовете.

Централно място в програмата заема еднодневният международен форум за градски дизайн – Brand The City Forum, който ще се проведе на 27 февруари в Епископската базилика на Филипопол. Събитието ще събере водещи европейски дизайн студиа, експерти и представители на публичния сектор, които ще представят реални примери и дългосрочни модели за развитие на градски идентичности чрез дизайн, култура и публични политики.

 

/ЙБ/