Община Хасково и Районно управление към ОД на МВР Хасково започнаха съвместна информационна кампания сред гражданите за предотвратяване на телефонните измами.
Във връзка със зачестилите случаи на телефонни измами през последните месеци, Община #Хасково и РУ към ОД на МВР Хасково, призовават всички хора да бъдат изключително бдителни и да не се предоверяват на непознати!
Само за месец март в Хасково и Любимец бяха измамени две възрастни жени, които останаха без спестяванията си. Първата даде 26 000 лева за „операция“, а втората –5000 лева за „очаквана пратка“.
Общината е изготвила и специални брошури, които алармират:
❗️ВНИМАНИЕ ТЕЛЕФОННИ ИЗМАМИ!
❗️НЕ ДАВАЙТЕ ПАРИ НА НЕПОЗНАТИ, НЕЗАВИСИМО КОЛКО УБЕДИТЕЛНИ СА ДУМИТЕ ИМ!
❗️ТЪРСЕТЕ ЛИЧНА ВРЪЗКА С БЛИЗКИТЕ СИ!
❗️СИГНАЛИЗИРАЙТЕ ВЕДНАГА НА ТЕЛ: 112
Местната администрация припомня на гражданите, че извършителите на телефонни измами действат в престъпни групи от няколко лица, всяко с конкретна задача в извършване на деянието. При водените разговори измамниците успяват да измъкнат и допълнителна информация от жертвата си – имена на близки, месторабота, местоживеене.
Брошурите информират за най-разпространените схеми за измама: съдействие на „полицейски“ служител, операция след инцидент, получаване на пратки и др.
Измамниците се представят за полицаи, прокурори, социални работници и обясняват, че са необходими пари, с които да помогнат на пострадалите си роднини, се съобщава в брошурите на община Хасково.
Община Хасково и полицейските служители призовават:
по никакъв повод не давайте пари на непознати
Искането на пари и ценности е сигурен индикатор, че става въпрос за измама.
В случай на подобно обаждане, опитайте веднага да се свържете с близките си и да сигнализирате на тел.112.


png.png)






