Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Велинград беше домакин на работна среща с министъра на туризма

Община Велинград беше домакин на работна среща с министъра на туризма

21.08.2023
Община Велинград беше домакин на работна среща с министъра на туризма

Работим Велинград да остане една чиста със съхранена природа община. Това стана ясно по време на посещение на министъра на туризма Зарица Динкова в района. Тя оцени региона като място с огромен туристически потенциал и пример за целогодишен туризъм. На работната среща участваха още кметът на община Велинград д-р Костадин Коев, народни представители и представители на туристическия бранш. На нея бяха обсъдени теми, свързани с развитието на региона като туристическа дестинация.

Основен акцент бе притеснението на общинското ръководство, обществото и Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите, свързано с подновеното инвестиционно намерение за изграждане на мина в района, възможностите за подкрепа на теснолинейката като атракция, перспективата местните земеделски производители да предлагат тяхната екологична продукция в хотелите и ресторантите в района, както и подобряване на състоянието на пътната мрежа.

“Прилагаме стратегия за удължаване на сезона с акцент върху спа и здравния туризъм. Велинград е една от дестинациите, която освен друго, предлага и културни, исторически и приключенски туристически възможности с всичките си природни дадености“, отбеляза министър Динкова. Тя допълни, че Министерството на туризма е насреща да създава политическа рамка, която да помага на местните власти и бизнеса, за реализиране на най-добрите условия.

Участниците в срещата се съгласиха, че теснолинейката е със статут на известна национална атракция. „Пътуванията на туристите служат като реклама на целия регион, като това привлича и доста голям чуждестранен интерес. Нашата цел е да окажем подкрепа по отношение на популяризиране, маркетинг и информационна обезпеченост за гражданите, като екипът на МТ се ангажира за съдействие по тези въпроси“, категорична бе министър Динкова.

По отношение на темата за перспективите за подпомагане на взаимодействието между местни производители на земеделска продукция и собствениците на хотели и ресторанти, министър Зарица Динкова заяви, че е необходимо да се работи и с останалите сектори – транспорт от гледана точка на инфраструктура за доставките и земеделието, за да се развиват политиките от ‚фермата до трапезата‘. Тя каза, че местната храна с гарантиран произход много повече привлича и че се работи в посока за промотиране на системата Зелен ключ, която е водещ световен еко-етикет.

„Работим Велинград да остане една чиста със съхранена природа община. В контекста на Зелената сделка като концепция за повишаване на конкурентоспособността, ролята на биосферата и екосистемните услуги е ключова за устойчивото развитие на  туризма и банда "Европейски начин на живот". ЕС има най-силното екологично законодателство с фокус върху опазването на здравето на своите граждани. „България не трябва да изостава“, заяви министър Динкова. Тя подчерта задоволство, че наблюдава единство между народните представители, местните власти и бизнеса за защита на бъдещето на туризма в региона.

Д-р Коев заяви, че на този етап най- притеснителния и злободневен въпрос за велинградчани е мината, и поиска институционална подкрепа от страна на Министерството и лично от министър Динкова, за недопускане на рудодобив в региона и стопиране на инвестиционното намерение за изграждане на мина в района на Грънчарица.

“По темата с искането за рудодобив в района на Велинград винаги сме били единни и съм убеден, че ще бъдем, защото и аз като кмет, и обществото, и бизнесът в региона не искаме тази мина. Това е посоката - всички заедно да работим, за да си запазим града и природата. Ние искаме да развиваме биоземеделие, екотуризъм, СПА и балнео туризъм, а не рудодобив. Това е нашият потенциал. Това е правилната посока за развитието на Велинград и региона."