В ползотворен работен диалог премина срещата на министърът на културата Кръстьо Кръстев в Хасково с областния управител, кметове на общини и ръководителите на културните институти. Обсъдени бяха проблемите и приоритетите във всички сектори на културата, както и възможностите за финансиране. Министърът пое ангажименти с конкретни казуси, свързани с опазване и развитие на културни обекти и наследство, особено намиращите се в трудно достъпни райони.
Кметът на Хасково Станислав Дечев представи идеята за създаване на Общински културен институт, в който да бъдат трите оркестъра – камерен, народен и духов. „Радвам се, че имаме подкрепата на Министерството. С тази структура творците ни ще имат възможност да кандидатстват по проекти за финансиране на дейности. Община и държава ще си партнираме. Ние ще продължим да издържаме оркестрите, а през Министерството на културата те ще кандидатстват по проекти, за да развиват дейностите си“, обясни след срещата кметът Станислав Дечев.
В екипа на министъра бяха включени единият от заместниците му – Амелия Гешева, началникът на кабинета и директорът на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“.
Зам.-министър Гешева уточни, че предстоят промени в Закона за библиотечното дело и Закона за народните читалища, насочени към синхронизация, единен библиотечен стандарт и регламентиране на читалищните библиотеки.
„Очаква се индикативно увеличение на стандартите с 18 процента, което касае дейността на библиотеките и музеите в страната“, поясни още зам.-министър Гешева. Тя добави, че с отделно постановление ще бъде оформена програмата на Министерството на културата за читалищната дейност, включително и механизмите за включване в държавния бюджет на средства за читалищни сгради.
Зам.-министър Гешева отбеляза още, че се върви към създаване на модели за археологическото наследство, в което влизат и 33-те археологически резервата. Тя коментира и възможностите, които дават интегрираните териториални инвестиции в новия програмен период, където общините могат да работят по проекти заедно с Агенция „Пътна инфраструктура“ за улесняване на достъпа до културни обекти.


png.png)






