Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Българските общини в подкрепа на мисия срещу въглеродния диоксид

Българските общини в подкрепа на мисия срещу въглеродния диоксид

09.06.2023
Българските общини в подкрепа на мисия срещу въглеродния диоксид

Ден след ден, село след село, град след град – така трябва да настъпи голямата промяна. И това ще стане, когато хората започнат да поемат грижата и отговорността за себе си, а не да чакат някой друг да го направи. Целта не е само да спасим планетата, а да спасим себе си. Земята ще бъде добре, тя съществува от доста време. Нашият вид ще изчезне. 

Това беше посланието, което бившият мениджър на Coca-Cola и бизнесмен Крейг Кохон отправи към обществото ни по време на пешеходното му преминаване през България миналия месец.

Той извървя пеш 4000 км от Лондон до Истанбул в рамките на кампанията „Walk it back”, чиято цел е намаляване на въглеродните емисии в атмосферата за премахването на въглеродния диоксид от атмосферата. Канадският предприемач стартира от Лондон на 3 януари тази година своето 5-месечно пътешествие, за да премине над 4000 км през Европа. Маршрутът включва Обединеното кралство, Белгия, Германия, Полша, Чехия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, България, Гърция и Турция.

Крейг и кампанията пресякоха границата между Сърбия и България на 7 май на пункт Калотина, като трасето му премина през българските общини Елин Пелин, Столична,  Белово, Пазарджик, Родопи, Куклен, Асеновград, Минерални бани, Хасково, Харманли. 

"Истинският въпрос е, че ако имаме нефтен разлив около брега на България веднага ще се включи държавата, а цялото общество ще бъде накрак. Ние имаме подобен разлив, но той е в небето и затова трябва да го изчистим", заяви Крейг Кохон по време на престоя си пред български медии и сподели, че целта му е да вдъхнови хората да използват велосипедите си, да карат електроавтомобили, а когато летят, да купуват кредити за премахване на въглеродните емисии.

Един от кметовете, които посрещнаха Крейг Кохон при прехода му през страната, беше Мария Белчева, кмет на Община Куклен. Тя се включи в каузата на канадеца и вървя с него 7 км.

„Преживях изключително вдъхновяваща среща с Крейг Кохон. Осъзнатостта му и проектите за опазване на Земята вдъхват надежда и увереност, че всяка малка стъпка в тази посока предоставя по-добро утре за всеки от нас.“, коментира Мария Белчева в социалните мрежи.

Пешеходецът сподели, че срещите му с кметове и представители на властта, в рамките на инициативата, са изключително важни за него, защото ги намира в реална среда, на терен, в градовете и селата. Така са забележими отношението на хората към тях. „Имах вдъхновяваща среща с кмета на Куклен, надявам се и аз да съм вдъхновил нея и екипа й. Тя е изключително умен човек, по-умна от мен. Та тя е отговорна за съгражданите си, за 7000 души. Разликата между моята кауза и нейната е несравнима!“, заяви канадският бизнесмен след преминаването през Куклен.

Той беше посрещнат в София и участва в събитието TEDxVitosha: WALK IT BACK, където запозна обществеността с каузата си и разказа повече за подготовката на инициативата. 

"Отне 2 месеца планиране на трасето метър по метър. Исках да мина през различни обекти и места – малки села, големи градове, отбягвайки главни пътища. След първия месец сетивата ми се измениха, нося три номера по-големи обувки и пораснах с 1 см. През целия път нямах никакви конгнитивни умения, бяха притъпени. Осъзнаването е основният фокус. Не ме интересува хората с каква професия са, с каква националност и възприятия, за мен всеки има индивидуалност. Ако не можем да се свържем и общуваме на това ниво, като цивилизация без граници, значи имаме проблем", сподели той в рамките на събитието в София.

Крейг Кохон завърши приключението си в Истанбул на 6 юни – точно в деня на неговия 60-и рожден ден.

Видео от преминаването и престоя на Крейг Кохон и неговия екип: Craig Cohon: It is not about saving the Planet, it is about saving ourselves. | TED Talk 

Инициативата “Walk it back” поставя въпроса как темата за намаляване на нашия въглероден отпечатък се възприема и подкрепя на глобално ниво, като провокира диалог и координация, информираност, управленски решения и инвестиции в сектора. Сред основателите на кампанията са млади активисти от мрежата ReEarth Initiative, както и градски лидерски мрежи като United Cities and Local Governments. Партньори са климатичната платформа Patch, банка EFG и инвестиционната компания Searchlight Capital. През ноември 2022 г. “Walk it back” публикува доклада Getting to Net Negative, който подчертава ключовата роля на градовете при преминаване към въглеродна неутралност. Затова и преходът на Крейг включва 10 специални събития в 10 града по маршрута, за да се ангажират онези, които взимат решения. Сайт на инициативата: https://walkitback.org /.