Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | 87-то издание на Международния панаир в Солун: НСОРБ представи инвестиционния потенциал на общините

87-то издание на Международния панаир в Солун: НСОРБ представи инвестиционния потенциал на общините

09.09.2023
87-то издание на Международния панаир в Солун: НСОРБ представи инвестиционния потенциал на общините
Източник: Снимки: БТА

Тази година България е страна почетен гост като нa изложението са представени почти 60 български компании и организации от различни сектори. На българския национален щанд в Солун участват и редица организации и институции, сред които Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), Българската агенция за инвестиции (БАИ), Националната компания индустриални зони (НКИЗ), Българската академия на науките (БАН), София Тех Парк и други. На отделни щандове дейността си презентират десетки български компании от различни сектори в сферата на високи технологии и IT, фирми, свързани с хранително-вкусовата промишленост, с образование, транспорт, машиностроене и други.

Министърът на икономиката и индустрията, Богдан Богданов, министърът на финансите, Асен Василев и гръцкият им колега и министър на икономиката и финансите Константинос Хазидакис откриха официално българската палата в първия ден на панаира.

Министър Богданов подчерта, че изложението е още едно признание за високото ниво на политическите и икономически отношения между страните, както и за важната роля на България в района. Изразявайки съболезнования към близките на жертвите и пострадалите вследствие на наводненията в Гърция, той подчерта, че се надява на бързо възстановяване, като реципрочни пожелание бяха получени и от гръцка страна за жертвите в Царево и района. Министърът на икономиката подчерта, че съществуват огромни възможност за сътрудничество между българския и гръцки бизнес, а изложението предоставя още една отлична възможност за по-доброто им опознаване. Той изтъкна, че стокообменът между страните е достигнал рекордни нива през 2022 г., възлизайки на малко над 5.9 млрд. евро, което е ръст с 30% спрямо 2021 г.

Министър Богданов посочи, че България е важен търговски партньор и една от основните инвестиционните дестинации за гръцкия бизнес, което бе подкрепено от гръцкия му колега. В България оперират около 18 000 компании с гръцко участие, основно в секторите на банковото дело, търговията и недвижимите имоти. Същото важи и за българските компании, които предпочитат гръцката страна за инвестициите си в енергетика и инфраструктура, туризъм. В последните години има стремеж и за по-широкото разпространение на български компании от сектора на информационните технологии и иновациите. Именно заради това основен фокус на българското участие в изложението са високите технологии, иновациите и образованието, допълни министър на икономиката.

Сред упоменатите участници бяха INSAIT, инвестиращи в ново поколение изкуствен интелект, София Тех парк като основна платформа през която регионални, национални и световни компании развиват иновации в страната. В сферата на обученията министър Богданов посочи като основна платформа Академията Телерик, също БАН и Техническият университет, които обединяват учени и експерти на световно ниво. В иновативните сфери акцент бе поставен върху Дронамикс лидер в карго-дрон транспортирането. Също бе обърнато внимание и на нов проект за България на Endurosat за създаване на констелация от сателити в ниска орбита, която технология ще подкрепи осигуряването на сигурността, наблюдението, включително климатични феномени и явления.

Сред останалите приоритетни сфери на сътрудничество, министър Богданов посочи енергийната сигурност и доставки, като изказва своята благодарност за подкрепата на Гърция през 2022 г. в контекста на енергийната криза. В тази връзка министър Хазидакис подчерта, че изключително важно е било поставянето на началото на Междусистемата газова връзка (IGB) между двете страни.

Министърът на финансите, Асен Василев акцентира върху работата между правителствата на България, Гърция и Румъния за подписване на междуправителствено споразумение за отпадане на ограничения, наложени от факта, че България и Румъния не са в Шенген.

В откриващата церемония участва и министъра на туризма Зарица Динкова. Българските министри и гръцкият им колега направиха кратка обиколка на щандовете за запознаване с дейностите и секторите, в които българската страна е представена.  

На база получените материали и заявен интерес екипът на НСОРБ представи инвестиционните възможности и профили на общините Пловдив, Стара Загора, Сливен, Ботевград и Габрово.

снимки: БТА