С темата за присъединяването на Република България към еврозоната и ангажиментите на общините по процеса започна съвместното заседание на постоянните комисии по дигитална и иновативна администрация и по стратегическо развитие на местното самоуправление. Заседанието се проведе в София и събра близо 80 представители на местните власти – членове на двете Комисии към НСОРБ.
Присъединяването ни към еврозоната е логичната крайна фаза на евроинтеграционните процеси в рамките на Икономическия и паричен съюз (ИПС), подготовката за които започна успоредно с прехода към пазарна икономика. Влизането в еврозоната и Шенгенското пространство са били и остават основни приоритети на всички правителства, управлявали България през последните 20 години, заяви председателят на Постоянната комисия по дигитална и иновативна администрация (ДИА) към НСОРБ и секретар на Община Троян Цветелина Калчева, която бе и модератор на съвместното събитие. Председателят на ДИА добави, че наред с изпълнението на правни, икономически и структурни мерки за укрепване на конкурентоспособността и устойчивостта на българската икономика, пътят към плавното приемане на еврото е свързан и със задълбочено планиране и практическа подготовка за приемане на единната валута както от администрацията, така и от бизнеса и гражданите.
Отдавна страната ни е трябвало да приеме еврото, още през 2012 г. Тогава не сме действали иновативно, надяваме се, че ще се случи през 2025 г. или 2026 г. Анализът на потребностите от обучение в публичната администрация на ИПА показва, че политическата нестабилност се отразява негативно на местните администрации, заяви изпълнителният директор на Института по публична администрация (ИПА) Павел Иванов. Той акцентира, че процентът общински експерти, включващи се в обучения по темата за приемането на страната в еврозоната, е много малък.
Директорът на Института насърчи членовете на двете Комисии да се включат в безплатните обучения по проекта на ИПА „Академия за фондовете на ЕС: Развитие и осигуряване на систематизиран хоризонтален трансфер на знания и обучения за ефективното използване на ЕСИФ и ЕФСУ“. Подготвя се стартирането на нова програма към ИПА, посветена на темата за управлението на данни и интегриране на AI, анонсира Павел Иванов и добави, че предстои и интересно предизвикателство между чатботовете на Община Банско и на Института. Целта е по интерактивен и интересен начин местните администрации да могат да се информират за ползите от онлайн помощниците.

С основните аспекти от Закона за въвеждане на еврото в Република България членовете на двете Комисии обсъдиха с началника на отдел „Фискални политики в ЕС и еврозона“ в дирекция „Европейски въпроси и политики“ на Министерство на финансите (МФ) Соня Димитрова.
Тя поясни, че в края на 2024 г. страната ни ще покрие всички Критерии за конвергенция, чрез което се гарантира, че присъединяването ѝ към еврозоната няма да доведе до рискове за икономиката на самата държава членка или на еврозоната като цяло. Има две предполагаеми дати за въвеждането на еврото – м.юли 2025 г. и м.януари 2026 г., като по-вероятната е втората, с оглед на практиката държавите членки да влизат в еврозоната в началото на годината.
Работим интензивно по цялата практическа подготовка, включващ Комуникационна кампания. НСОРБ е активен член в работните групи към Координационния съвет, ръководещ процеса, заяви представителят на МФ и напомни за информационната платформа, към която всички граждани и институции могат да задават въпроси по темата: https://evroto.bg/ .
Екипът на НСОРБ е предоставил на местните администрации Консултативен материал, съдържащ индикативните срокове и подготвителни дейности на общините по Закона за въвеждане на еврото, който е достъпен на сайта на Сдружението: ТУК.
В последвалата дискусия се обсъдиха изискванията за приемане на измененията в общинските наредби, принципите на превалутиране и сроковете на двойно обръщение на двете валути (1 месец) и обозначаване на цените (12 месеца).
Съгласно § 6 от ПЗР на Закона, в 6-месечен срок от влизането му в сила държавните органи и органите на местното самоуправление приемат подзаконови нормативни актове по прилагането му и изменения и допълнения в подзаконови нормативни актове, необходими за изпълнението му. За общините това означава, че в срок до 24 февруари 2025 г. следва да бъде направен преглед и актуализация на всички общински наредби, правилници, инструкции и други подзаконови актове на общинските съвети, с цел привеждането им в съответствие с изискванията на Закона. Първите общини, които са изготвили свои проекти на наредба, са Казанлък и Банско.
Проблеми, които местните власти срещат с прилагането на измененията от влезлия в сила на 8 октомври Закон за гражданската регистрация (ЗГР), членовете на Комисиите обсъдиха с държавния експерт от Главна дирекция ГРАО в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Петя Буланова.
Акцент се постави върху въвеждането на „служебен адрес“ - адрес на недвижим имот, който е общинска собственост, определен от кмета на общината, за извършване на служебна адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес. В едномесечен срок от влизането в сила на закона е необходимо определянето на служебен адрес на територията на общината за извършване на адресна регистрация.
Целта на законопроекта е да няма български гражданин без адресна регистрация и лични документи, заяви държавният експерт от МРРБ. Повече информация за промените : ТУК.
Представителите на българските общини заявиха, че чрез промените се създава допълнителна административна тежест и няма да се постигнат заложените цели.
Членовете на Комисиите изразиха притеснение, че липсата на връзка с дерегистрираните лица ще създаде трудност за тяхното уведомяване.
Присъстващите се обединиха около виждането, че е необходимо предоставянето на Указания до общините по прилагането на измененията и допълненията в ЗГР.
Измененията и допълнения в Закона за електронното управление (ЗЕУ), приети в края на 2023 г., бяха обсъдени с екипа на Министерството на електронното управление (МЕУ) Петя Маринова, директор на дирекция „Системи и компоненти на електронното управление“, Асен Антов, началник-отдел в дирекция „Политики за електронно управление“ и Иванела Андреева, държавен експерт в дирекцията.
Съгласно чл. 52а от ЗЕУ, министърът на електронното управление създава и поддържа информационна система за централизирано изграждане и поддържане на регистри. С Постановление № 232 на МС е приет график за привеждане на регистрите на административните органи в съответствие със Закона, чрез използването на Информационната система за централизирано изграждане и поддържане на регистри.
Акцент в дискусията се постави върху въвеждането в ЗЕУ на определението за „регистър“, както и задължението към административните органи, да предоставят електронни административни услуги, да водят електронни регистри и при готовност да ги включат към Информационната система за централизирано изграждане и поддържане на регистри (чрез изпращане на Заявление-образец, качен на сайта на МЕУ).
Екипът на МЕУ заяви, че се подготвя изменение на Постановлението за приемане на графика, с оглед на различната подготовка на администрациите.
В тази връзка, НСОРБ е предоставило Становище по предложения Проект на Постановление за изменение и допълнение, като е заявило необходимостта от включване в Приложение 1 (за регистрите, които отговарят на изискванията на чл. 52б, ал. 1, т. 1 от ЗЕУ) на Главните регистри за публична и частна общинска собственост, както и Публичния регистър за разпоредителните сделки с имоти, както и в Приложение № 2 (за регистрите, които следва да бъдат приведени в съответствие с изискванията на чл. 52б, ал. 1, т. 1, буква „б“ от ЗЕУ) на Публичен регистър на декларациите за несъвместимост и декларациите за промяна на декларирани обстоятелства в декларациите за несъвместимост за лицата по чл. 49, ал. 1 от Закона за противодействие на корупцията, Регистър по приватизация, Списък на издадените общи административни актове, Публичен регистър за издадените удостоверенията за гласуване на друго място и Регистър на общинските детски градини и центрове за подкрепа за личностно развитие и Публичен регистър за издадените удостоверенията за гласуване на друго място.
Петър Коцев и Светлозар Захариев от ТехноЛогика запознаха представителите на местните власти с възможни интелигентни решения за подобряване на работните процеси в администрацията. ТехноЛогика е водеща българска софтуерна фирма, която развива комплексна дейност в сферата на информационните технологии: внедряване на информационни системи, разработка на софтуер, консултантски услуги и специализирано обучение.
В рамките на заключителния панел, посветен на темата за киберсигурността в общините заместник-кметът по дигитализация в Столична община Иван Гойчев представи опита на Столична община във връзка с осигуряването на минималните изисквания за мрежова и информационна сигурност.
Киберсигурността и защитата на данните са от изключителна важност за общините, тъй като се обработват и съхраняват голямо количество чувствителна информация за гражданите и бизнеса. С увеличаването на дигитализацията и използването на интернет в повечето аспекти на обществения живот, защитата на данните става още по-критична.
Заместник-кметът на Столична община насърчи колегите си да не допускат пробив в сигурността на общинските системи, а да заложат бюджет за защитата им по-рано.
Първата седмица на декември са предвидени две онлайн срещи с представители от МЕУ по инициатива на НСОРБ. Срещите ще са по компетентност на служителите, като едната ще е насочена към експертите от общините отговарящи за организационните мерки, а другата към служителите отговарящи за техническите изисквания, определени в НМИМИС. Предстои изпращане на покани до местните власти за включването в информационните срещи.
/ИИ/


png.png)






