С 19,2 милиарда евро Фондът за справедлив преход (ФСП) е част от Механизма за справедлив преход и фондовете на политиката на сближаване, които предвиждат мобилизиране на десетки милиарди евро публични и частни инвестиции, насочени към регионите, отраслите и работниците, които ще бъдат изправени пред най-големите предизвикателства в прехода към зелена икономика. Концепцията за справедлив преход, различните ѝ аспекти, напредъкът в прилагането на ФСП, както и пътят напред за въгледобивните и енергоемките региони бяха обсъдени на конференция на високо ниво, организирана на 22 ноември от Европейския комитет на регионите (КР), съвместно с чешкото председателство на Съвета на ЕС. В конференцията участваха и членовете на българската делегация в КР, кметовете на Габрово – Таня Христова и на Сливен – Стефан Радев.
Събитието се проведе след срещата на министри на Съвета на ЕС, отговорни за политиката на сближаване, в рамките на която бяха приети и заключения относно нейното бъдеще.
Емил Бок, кмет на Клуж Напока, Румъния, и председател на Комисията за политиката на териториално сближаване и бюджета на ЕС на Европейския комитет на регионите, заяви: „нуждаем се от далновидна дискусия на местно ниво за бъдещите ни политически и инвестиционни приоритети с участието на местни и регионални субекти. Европейският съюз трябва да се възползва максимално от Фонда за справедлив преход, а участието на градовете и регионите е от ключово значение за неговия успех“.
Иван Бартош, заместник министър-председател по въпросите на цифровизацията и министър на регионалното развитие на Чешката република, подчерта, че „темата за справедливия преход е от решаващо значение в светлината на предизвикателствата, пред които е изправен Европейският съюз и целият свят днес“. Той изрази надежда, че с подкрепата от различни източници процесът на преход на тези региони ще бъде задвижен и ще продължи, като в края на 2028 г. те ще могат да се откажат от ползването на въглища.
Елиза Ферейра, европейски комисар по въпросите на сближаването и реформите, заяви: „Политиката на сближаване е създадена в отговор на необходимостта от намаляване до минимум на рисковете и оказване на подкрепа на по-уязвимите държави и региони в промишлената трансформация и енергийната криза от 70-те години на миналия век. Политиката подкрепя регионите в преход и техните икономически трансформации вече повече от 50 години. Днес сме изправени пред друг преход, който трябва да бъде ускорен поради настоящата енергийна ситуация. Фондът за справедлив преход, който е замислен преди енергийната криза, се основава на дългогодишния опит и има за цел да гарантира, че най-изложените на негативното въздействие на изменението на климата няма да бъдат изоставени“.
Юнус Омаржи, председател на Комисията по регионално развитие на Европейския парламент, подчерта: „ЕС от самото си създаване е свързан с преодоляването на енергийни кризи. Пред нас сега стои задачата да забравим всички модели, изградени досега, и да създадем нови. Covid и енергийната криза напомниха на Европа за необходимостта да се поведе енергийна революция за изграждане на устойчива икономика“.
Сари Раутио, докладчик на КР по темата за прехода от гледна точка на въгледобивните и енергоемките региони, заяви: „Фондът за справедлив преход е и следва да остане важна част от политиката на сближаване. Той следва да се основава на принципите на партньорство и многостепенно управление и следва да допълва подкрепата, предоставяна от фондовете на ЕС за регионално развитие и социално сближаване“.
В рамките на експертната част от конференцията управителите на Моравско-Силезкия регион – Иво Вондрак, на Карловарския – Петр Кулханек, и Ива Дворжакова – член на Регионалния съвет на Устецки, представиха и няколко добри практики за справедлив преход за въгледобивните региони от Чешката република.
За пълния запис на събитието: ТУК


png.png)






