Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | От юли заседанията на общинските съвети ще се излъчват на живо в интернет, реши Парламентът

От юли заседанията на общинските съвети ще се излъчват на живо в интернет, реши Парламентът

17.01.2024
От юли заседанията на общинските съвети ще се излъчват на живо в интернет, реши Парламентът

Всяко открито заседание на общинския съвет ще се излъчва в реално време на интернет страницата на общинския съвет или на общината, реши Парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА). Записите от заседанията ще се съхраняват на съответната интернет страница.

На живо в интернет ще се излъчват и заседанията на комисиите в общинския съвет, приеха депутатите. Измененията в ЗМСМА влизат в сила от 1 февруари тази година, с изключение на текстовете, свързани с онлайн излъчването, които влизат в сила от 1 юли тази година.

Отхвърлен беше текстът, който предвиждаше решенията на общинския съвет, взети в открити заседания, да се приемат с поименно гласуване, което да се отразява в протокола от сесията.

Дневният ред за всяко предстоящо заседание на общинския съвет и материалите за него ще се публикуват на интернет страницата на общинския съвет или на общината в отворен формат, позволяващ директно извличане на текстова информация и/или в машинночетим отворен формат, решиха още депутатите. В общинския съвет се създава и поддържа публичен електронен регистър на питанията на общинските съветници към кмета и отговорите на тях.

Отчетени са всички предложения на НСОРБ от становището по промените в закона.