Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Общото събрание прие отчета на Управителния съвет на Сдружението за 2025 година

Общото събрание прие отчета на Управителния съвет на Сдружението за 2025 година

24.02.2026
Общото събрание прие отчета на Управителния съвет на Сдружението за 2025 година

Председателят на Управителния съвет на Национално сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново Даниел Панов представи пред делегатите на XXXIX-ото Общо събрание отчета за дейността на Сдружението през 2025 г. Документът, изготвен съгласно изискванията на Устава, обхваща над 140 страници и проследява основните дейности, постигнатите резултати и приоритетите в работата на организацията през изминалата година. Отчетът следва приетата програма за 2025 г., като включва и всички извънредни задачи, възникнали в хода на годината, и е структуриран в шест основни направления – представителство и защита на интересите на общините, изграждане на капацитет, публични комуникации, международна дейност, институционално развитие и дейността на „НСОРБ-Актив“ ЕООД.

В представянето си Панов подчерта, че 2025 г. е преминала в сложна вътрешнополитическа среда, белязана от несигурност и забавяне на бюджетните процедури, но въпреки това Сдружението е успяло да защити ключови интереси на местната власт. След продължителни преговори с централната власт бяха договорени по-добри финансови параметри за общините, като основните бюджетни взаимоотношения с централния бюджет са увеличени с 13,4% спрямо предходната година. Запазена бе Инвестиционната програма за общински проекти с ресурс до 1,65 млрд. лв. за 2025 г., както и увеличени субсидии и компенсации за обществения транспорт. В рамките на обсъжданията по бюджетите за 2026 г. НСОРБ успя да договори подобрени условия за финансиране както на делегираните от държавата дейности, така и на местните дейности, както и да осигури парламентарна подкрепа за преходен режим при определянето на такса „битови отпадъци“.

Сред значимите законодателни успехи през годината са разширяването на правомощията на общинските съвети по опазване на обществения ред и приемането на дълго отлагани промени в Закона за движение по пътищата, с които общините получиха право да осъществяват контрол чрез собствени системи за видеонаблюдение. От май 2026 г. половината от приходите от глоби за установени нарушения ще постъпват в общинските бюджети и ще се инвестират в мерки за пътна безопасност. Организацията е изготвила над 300 становища по законопроекти, стратегии и подзаконови актове – двойно повече спрямо 2024 г., като с активната си позиция е предотвратила редица предложения, които биха ограничили местната автономия или биха натоварили допълнително общинските бюджети.

Годината бе определена и като година на инвестициите с еврофинансиране. До края на 2025 г. общините са договорили проекти за близо 7 млрд. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост, Стратегическия план за развитие на земеделието и програмите за периода 2021–2027 г., а разплатените средства достигат 1,5 млрд. лв., което представлява значителен ръст спрямо предходни години. По Програмата за развитие на селските райони договореният ресурс за общините в селските райони достига 1,4 млрд. лв., като над 90% от средствата вече са разплатени. НСОРБ е осигурило и допълнителна експертна подкрепа за подготовка и изпълнение на проекти, като десетки общини вече се възползват от тази възможност.

През 2025 г. представители на Сдружението са участвали в около 500 срещи, заседания и форуми, а Управителният съвет е провел девет заседания и е приел 237 решения. Активна е била и дейността на постоянните комисии, които са обсъждали ключови теми като социалната реформа, управлението на отпадъците, бюджетните процедури, електронизацията на административните процеси и подготовката за въвеждането на еврото. Над 6 300 представители на местната и централната власт са участвали в обучения и форуми, организирани от НСОРБ, а над 2 400 служители са се включили в онлайн срещи, свързани с електронния документооборот, дигитализацията и сигурността на информационните системи. Осигурен е и колективен достъп на всички 282 общини и районни администрации до десетки електронни регистри чрез системата RegiX.

Сдружението е работило активно и по подготовката на общините за въвеждането на еврото, като към края на 2025 г. е отчетен пълен напредък по адаптирането на информационните системи към новата валута, проведени са информационни кампании и обучения за кметове и служители. В условията на природни бедствия и кризисни ситуации НСОРБ е съдействало за нормативни промени и допълнителен ресурс, гарантиращи по-добри условия за живот на гражданите и устойчивост на публичните услуги.

В заключение Даниел Панов подчерта, че 2026 г. ще бъде решаваща за финализирането на хиляди общински проекти и за прилагането на новото райониране за развитие, като същевременно НСОРБ отбелязва 30 години от създаването си – юбилей, който е повод за равносметка и за още по-активна защита на интересите на българските общини и техните граждани.