Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Общините – с бюджет, държавата – не. Опит и поуки за местната власт

Общините – с бюджет, държавата – не. Опит и поуки за местната власт

03.02.2023
Общините – с бюджет, държавата – не. Опит и поуки за местната власт

През втория ден от дискусионния форум по Закона за прилагане на разпоредби на закона за Държавния бюджет на Република България за 2022 г., приет от 48-ото Народно събрание на 23 декември 2022 г. в центъра на обсъжданията бяха важните моменти при структурирането на бюджетите на общините в тези специфични условия. Своя подход в прилагането на разпоредбите на закона, удължаващ действието на държавния бюджет, споделиха представители на общините Стара Загора, Свищов, Свиленград, Враца и Габрово.

Цанка Ганева, директор на дирекция „Финанси, бюджет и счетоводни дейности“ на община Стара Загора, подчерта, че инфлацията оказва въздействие и върху събираемостта на местните данъци и такси. Нагласата на повечето общини е за запазване на нивата на местни данъци и такси.

Обсъждани бяха и изискванията за инвестиране на отчисленията по Закона за управление на отпадъците.

Директорът на дирекция „Финансови дейности“ в община Свищов Стефан Кирчев сподели опита си в прилагането на формула при планирането на бюджета на общината. „Правилната композиция на бюджета ще доведе да финансовата стабилност на общината“ – подчерта Кирчев. Като положителна се оценява възможността неразходваните средства по някои от делегираните от държавата дейности да бъдат пренасочвани. Обсъдени бяха и примери на европейски държави за формиране на размера на таксата за битови отпадъци.

Заместник-кметът на община Свиленград Мария Костадинова сподели с колегите си опита по привеждане на бюджетните прогнози и разплащания в съответствие с правилата в публичния сектор, в условията до приемане на държавен бюджет. Тя разясни правните основания, мотивите и предприетите действия от общинската администрация и общинския съвет.

Румяна Маринова, директор дирекция „Финансово-счетоводна дейност“ в община Враца, отбеляза, че сериозното увеличение на цените на електроенергията през последната година – с близо 84% за общината, е наложило актуализиране на таксите и цените на предоставяните административни услуги.

Заместник-кметът на община Габрово Мария Йозова, която участва с експерти на НСОРБ в преговорите с Министерството на транспорта и съобщенията по осигуряването на допълнителни средства за компенсации в обществения транспорт, информира участниците във форума за водените разговори и договорените процедури за прилагане на новите разпоредби.

Заместник-кметът на община Търговище Валентин Велчев обърна внимание на факта, че работата в подобна, „извънредна“ по отношение на финансите, обстановка има и положителни страни и те трябва да бъдат отчитани. Натрупването на професионален опит от една страна, от друга – общините още през декември приеха план-сметките по чистотата, плановете за управление на общинската собственост през януари. „Ако на сесиите през февруари приемем и капиталовите разходи, ще имаме база, с която да работим“ – обобщи Валентин Велчев.

Повече от 250 финансисти на различни ръководни и експертни нива в общините взеха участие в дискусионния форум, организиран от „НСОРБ – Актив“.