Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | НСОРБ се включи в Националната координационна среща на европейските информационни мрежи в София

НСОРБ се включи в Националната координационна среща на европейските информационни мрежи в София

19.02.2026
НСОРБ се включи в Националната координационна среща на европейските информационни мрежи в София

На 18 февруари в Дома на Европа в София се проведе Националната координационна среща на европейските информационни мрежи в България. В тематичен панел, посветен на взаимодействието между общините и европейските информационни мрежи, участие взе Ива Иванова, началник-отдел „ПР, комуникации и издания“ в Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Срещата беше организирана от Представителството на Европейската комисия в България и бе посветена на старта на новия мандат на мрежата „Европа Директно“. Участниците подчертаха значението на партньорството между европейските институции и местните власти за по-добро информиране на гражданите и насърчаване на обществения диалог по ключови теми.

„Днес повече от всякога европейските политики се усещат в ежедневието на гражданите. Те виждат новоизградените младежки центрове, подкрепата за социалните услуги и бизнеса, обновените образователни и културни институции. Но през последните години имаме конкретни причини и поводи, които обясняват защо се случват определени процеси. Тук общините имат ключова роля, а Вашето партньорство е стратегическо за нас.“, каза представителят на НСОРБ.

Тя даде примери с необходимостта от по-ясна комуникация за повишените изисквания за киберсигурност в процеса на дигитализация, необходимостта от енергийна ефективност, както и реформата в управлението на отпадъците.

„Начинът, по който европейските политики се възприемат, зависи в огромна степен от това как те се комуникират и как се реализират на местно ниво. Необходимо е те да бъдат преведени на езика на конкретната общност. Тук е и нашата пресечна точка, защото общините са най-близо до гражданите и именно те трябва да предадат правилното послание.“, допълни Иванова.

Представителят на НСОРБ запозна участниците в събитието с целите, структурата и дейността на Сдружението, като обърна специално внимание върху комуникационните канали и възможностите за обмен на информация.

В рамките на изказването си Ива Иванова представи пред екипите на европейските информационни центрове проекта, който НСОРБ изпълнява - „УСПЕХ – умения, синергия и партньорства за европейски хоризонти“ .

„Основната ни дейност е да подпомагаме общините да развиват своите европейски проекти, като фокусът ни е върху общините от Северна България и тези с по-нисък административен капацитет“, подчерта Ива Иванова. Тя отбеляза, че чрез обучения, експертна помощ, срещи и информационни кампании сдружението работи за по-добра подготовка на местните власти за кандидатстване и управление на европейски проекти.

По думите ѝ проектът „УСПЕХ“ дава подкрепа и по хоризонтални теми като обществени поръчки и държавни помощи. „Това са области, които често създават затруднения на местно ниво, затова осигуряваме външна експертна помощ и обмен на добри практики между общините“, каза тя. В рамките на инициативата вече са събрани данни от 16 общини, за които се подготвят индивидуални анализи и конкретни препоръки за повишаване на административния им капацитет.

Иванова подчерта и комуникационната насоченост на проекта, както и необходимостта от координация и партньорство по места с центровете „Европа директно“.

Акцент в представянето беше поставен и върху младежките инициативи на Сдружението. „Вече трета година организираме Национален младежки конкурс по повод 12 октомври – Деня на българската община. Идеята е да дадем глас на младите хора и да ги насърчим да бъдат активни участници в местното развитие“, каза тя.

През миналата година конкурсът е бе фокусиран върху европейските проекти на местно ниво. „Младежите трябваше да направят видео представяне на реализиран европейски проект в тяхната община и да покажат как той е променил средата за тях“, обясни тя. Инициативата се проведе в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България, а финалистите бяха отличени на официална церемония.

„За нас е важно младите хора да разберат как работи местното самоуправление и как европейските политики се прилагат на практика. Това е инвестиция в бъдещето на общините“, подчерта Иванова.

По време на срещата бяха представени и добри практики от работата на общините, както и идеи за по-активен обмен на информация и инициативи с новото поколение центрове „Европа Директно“. Сред презентаторите беше и журналистът и дългогодишен телевизионен водещ в БНТ Бойко Василев, който сподели своя богат опит в публичното говорене. Той даде практически съвети как институциите и местните власти да формулират ясни послания, да комуникират уверено пред медии и граждани и да представят сложни теми по достъпен и убедителен начин.

Събитието продължи два дни и събра представители на институции, комуникационни мрежи и партньорски организации, които обсъдиха ролята на европейските информационни центрове и възможностите за по-ефективно сътрудничество на местно ниво.

 /ЙБ/