В писмо до министър-председателя Гълъб Донев, вицепремиера по управлението на европейските средства Атанас Пеканов и министъра на здравеопазването в служебното правителство д-р Асен Меджидиев НСОРБ изразява тревога от изпълнението и планирането на проектите с европейски средства в спешната и извънболничната помощ.
Забавянето в изпълнението на проекта за спешната ни помощ, финансиран с над 163 млн. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж“, поражда основателни съмнения, че дейностите могат да приключат до края на допустимостта на разходите по оперативната програма. НСОРБ настоява за спешни мерки за реализирането на проекта, включително за план за преодоляване на закъсненията.
В писмото се припомня, че четири години след старта на проекта, въпреки активното съдействие от страна на общините в това число и за предоставяне на общинска собственост за изграждане на центровете за спешна помощ, инфраструктурните дейности в по-голямата си част не са и стартирали.
В аналогична ситуация са и множество други проекти с европейско финансиране в сектор „Здравеопазване“: за изграждане на инфраструктура за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания, за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца и семейства, за осигуряването на въздушен транспорт на пациенти в спешни състояния.
В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост предстои изпълнението на проект, който има допълващ характер към този за спешната помощ - за развитие на амбулаторните грижи. По него е планирано създаване на 300 амбулатории в населени места с над 100 жители, от малки, отдалечени на десетки километри от общински център населени места. Данните от преброяването показват, че заложените в проекта индикатори са нереалистични. От кметовете на общини се очаква да обезпечат бъдещите амбулатории с медицински специалисти. На фона на общата кадрова криза в сектора тези очаквания са повече от оптимистични. НСОРБ апелира за спешно преразглеждане на картата за бъдещите инвестиции, която да бъде съобразена с реалния брой население, необходимостта от подобна услуга, наличието на подходящ сграден фонд и реализъм относно кадровото осигуряване.
В писмото се заявява готовността на общините да продължат да подкрепят и да съдействат за ефективното инвестиране на европейските ресурси в сектора на спешната и извънболничната помощ.
Пълния текст на писмото можете да видите ТУК.


png.png)






