Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Конференция на националните асоциации на местните и регионалните власти на държавите-членки на Съвета на Европа

Конференция на националните асоциации на местните и регионалните власти на държавите-членки на Съвета на Европа

13.09.2024
Конференция на националните асоциации на местните и регионалните власти на държавите-членки на Съвета на Европа

На 12 и 13 септември Конгресът на местните и регионалните власти на Съвета на Европа проведе в Страсбург конференция на националните асоциации на местните и регионалните власти от 46-те държави членки на Съвета на Европа в Страсбург.

Организирана по повод 75-ата годишнина на Съвета на Европа и 30-ата годишнина на Конгреса, под егидата на Литовското председателство на Комитета на министрите, конференцията събра над 160 председатели и представители на около 60 национални асоциации от цяла Европа, както и членове на Бюрото на Конгреса и ръководители на национални делегации на Конгреса, младежки делегати на Конгреса и гост-лектори.

В продължение на два дни участниците дискутираха как местните и регионалните власти могат да отговорят ефективно на предизвикателствата, пред които са изправени европейските демокрации, ролята им в подкрепата на Украйна, защитата на правата на човека, опазването на околната среда и включването на младите хора в демократични действия, в светлината на решенията от Срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик през май 2023 г.

Тъй като Конгресът насърчава участието на младежта в обществения живот, младежките делегати на Конгреса също активно допринесоха за конференцията и споделиха своята гледна точка за текущото състояние на демокрацията и предложения за бъдещето.

Делегацията на българските местни власти бе представлявана от Даниел Панов – председател на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново, Силвия Георгиева – изпълнителен директор на НСОРБ, Елена Балтаджиева – ръководител на националната делегация в Конгреса и кмет на община Каварна, Венцислав Спирдонов – председател на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България и председател на Общински съвет Велико Търново, Сейфи Мехмедали – заместник-председател на НАПОС-РБ и председател на Общински съвет-Джебел.

Конференцията бе открита от Президента на Конгреса Марк Кулс, заместник-министъра на вътрешните работи на Литва Арнолдас Абрамавичус и заместник-генералния секретар на Съвета на Европа Бьорн Берге. Господин Кулс посочи, че това е едва четвъртата подобна среща от съществуването на Конгреса, като в същото време подчерта ключовото значение на асоциациите като партньори, особено по отношение прилагането на Европейската харта на местното самоуправление и насърчаване на европейските ценности сред гражданите. Президентът посочи, че „това не е просто церемониално събиране за отбелязване на годишнините на организацията, а платформа за обмен и дискусии, възможност за развитие на партньорства и за създаване на контакти“. Той допълни, че декларацията от Конференцията ще бъде един вид пътна карта за следващите стъпки и усилията на асоциациите.

За колективна отговорност в укрепването на демократичните принципи в Европа говори министърът на вътрешните работи на Литва Арнолдас Абрамавичус. Той също припозна ценния принос на асоциациите за местната демокрация и преодоляването на днешните предизвикателства, „които надминават националните граници и са свързани с правилното функциониране на многостепенното управление“.

В изказването си заместник-генералният секретар на Съвета на Европа Бьорн Берг се спря на ерозията на демократичните ценности от последните години, включително ограниченията на свобода на словото, незачитане правата на човека. „В този много критичен момент за европейската демокрация трябва да работим заедно, за да възстановим вярата на нашите граждани в нашите политически институции и нашата демокрация“. „Тази конференция и съвместната декларация ще сигнализират за следващата фаза във все по-близките, все по-продуктивни отношения между Съвета на Европа и националните асоциации на местните и регионалните власти“, допълни той.

Събитието продължи с дебата за ролята на националните асоциации за укрепване на териториалната демокрация и многостепенното управление. Основни говорители бяха Екрем Имамоглу, кмет на Истанбул и президент на Съюза на турските общини, и Гун Марит Хелгесен, президент на Норвежката асоциация на местните и регионални власти и председател на Съвета на европейските общини и региони.

„Асоциациите на местните и регионалните власти играят стратегическа роля в насърчаването на многостепенното управление. Те са ключови участници на национално и международно ниво в укрепването на отношенията между централните и местните власти, което е от изключителна важност за здравето на нашите демокрации“, подчерта Имамоглу.

Той посочи, че въпреки подобренията и реформите през годините в Турция има нужда от допълнителна работа. Съюзът на турските общини е приел пътна карта, целяща засилване на финансовия капацитет на местните власти и диверсифицирането на източниците на собствени ресурси. Сред основните акценти също е повишаване на възможностите за участие на гражданите в местното самоуправление и вземане на решения, включително чрез използване на иновативни дигитални технологии.

Гун Марит Хелгесен подчерта нарастващия темп на трансформация, пред който са изправени териториите и техните общности. „Местните и регионалните власти са изправени пред големи предизвикателства, които изискват значителна промяна. Те включват демографски въпроси, човешки капитал, цифровизацията и климата“, каза тя, добавяйки, че националните асоциации имат ключова роля в подпомагането на своите членове да отговорят на тези предизвикателства и трябва да могат да говорят силно пред националните власти и в публични дебати.

Участниците в дебата подчертаха необходимостта от започване на обсъждането на нов, иновативен и „по-хоризонтален“ начин на сътрудничество между националните асоциации и централните власти за укрепване на международното сътрудничество между националните асоциации чрез включването им в международни мрежи и подобряване на условията за представителство и участие на жените и младежите на всички нива, включително чрез използването на дигитални инструменти.

Проведена бе кръгла маса, посветена на темата „Устойчивостта, реконструкцията и реформата на Украйна“. С видеообръщения се включиха Виталий Кличко, президент на Асоциацията на украинските градове и кмет на Киев, и Свеня Шулце, федерален министър на икономическото сътрудничество и развитие на Германия. Сред останалите говорите бяха кметът на Мариупол Вадим Бойченко, Тетяна Йехорова-Луценко – президент на Украинската асоциация на областните и регионални съвети и председател на Областния съвет на Харков, както и представител на Регистъра на щетите за Украйна, предизвикани от Руската федерация.

В края на първия конферентен ден се състоя и кратък семинар, на който бяха представени възможностите за финансиране на местни проекти, предоставяни от Банката за развитие на Съвета на Европа, в който участва Томаш Бочек, вицегуверньор на Банката.

Вторият ден на конференцията продължи с кръгла маса на тема „Насърчаване на демокрацията чрез ангажиране на всички граждани“. Основен фокус в нея бе борбата със сексизма в политиката, гарантирането на правото на свободни, честни и прозрачни избори и насърчаването на ангажираността на младите хора в обществения живот, социалното включване и демокрацията на участието.

Третата кръгла маса на тема „Местни иновации за по-силни местни власти“ бе възможност за обсъждане на нови подходи за насърчаване на човешките права на местно ниво, подобряване на безопасността в интернет и реагиране на кибертормоза, както и използването на AI и цифрови инструменти за управление на интеграцията на мигранти и бежанци, местни и регионални отговори на климатичните и екологични предизвикателства.

На кратък семинар през втория работен ден бяха представени и Европейските етикети за подкрепа на местната демокрация.

При закриването на конференцията участниците приеха и съвместна декларация, за да потвърдят своя ангажимент към ценностите и стандартите на Съвета на Европа и да дадат нов тласък на партньорството между Конгреса и националните асоциации.