Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Кметът на Перник Станислав Владимиров за ползите и негативите от близостта до столицата

Кметът на Перник Станислав Владимиров за ползите и негативите от близостта до столицата

11.12.2023
Кметът на Перник Станислав Владимиров за ползите и негативите от близостта до столицата
Източник: Снимки: Иван Коловос

Кметът на Перник Станислав Владимиров разказа как, благодарение на инициативността на общинските ръководства, близостта до столицата може да бъде фактор за растеж. Трябва да намираме възможности във всяка ситуация, категоричен е той. Необходими са много усилия, за да се преодолеят негативните тенденции като оттегляне на работна ръка, население и инвестиции към по-големия град.

Близостта до София е както конкуренция, така и връзка и възможност за община Перник и Общината ни я използва, особено в икономически план, сподели Владимиров. Нерешен проблем остава транспортната свързаност. Обновяваме градския си транспорт, на дневен ред са буферните паркинги. Разговорите ще продължат и с новия кмет на Столицата – как да улесним максимално хората, които искат да работят в столичния град. Най-голямата ни цел е модерна железница, защото не е нормално пътуването между София и Перник да бъде един час. Ще се водят разговори как да оптимизираме транспортните връзки, сподели кметът на Перник.

Но близостта е и минус, защото нашите граждани предпочитат да използват многобройните възможности на здравеопазването и културата в Столицата, сподели още Владимиров.

Говорейки за теми от общ интерес кметът се спря на сектор туризъм. Общините от ареала на столицата имат природни, културни и исторически забележителности, които могат да допълнят туристическия продукт, който предлага София. Цялостно развитие на общ регионален продукт би повишило интереса към тези места и би довело нови потребители, което е благоприятно за всички страни, смята той.

Възможност е и за привличане на компании за логистична и складова дейност, както и за инвестиции върху рекултивирани терени – включително използването им за възобновяеми енергийни решения. Успехът на тези дейности може да се превърне във фактор за обръщане на трудовата миграция от някои райони на столицата към Перник, убеден е кметът.