Кметът на Перник Станислав Владимиров разказа как, благодарение на инициативността на общинските ръководства, близостта до столицата може да бъде фактор за растеж. Трябва да намираме възможности във всяка ситуация, категоричен е той. Необходими са много усилия, за да се преодолеят негативните тенденции като оттегляне на работна ръка, население и инвестиции към по-големия град.
Близостта до София е както конкуренция, така и връзка и възможност за община Перник и Общината ни я използва, особено в икономически план, сподели Владимиров. Нерешен проблем остава транспортната свързаност. Обновяваме градския си транспорт, на дневен ред са буферните паркинги. Разговорите ще продължат и с новия кмет на Столицата – как да улесним максимално хората, които искат да работят в столичния град. Най-голямата ни цел е модерна железница, защото не е нормално пътуването между София и Перник да бъде един час. Ще се водят разговори как да оптимизираме транспортните връзки, сподели кметът на Перник.
Но близостта е и минус, защото нашите граждани предпочитат да използват многобройните възможности на здравеопазването и културата в Столицата, сподели още Владимиров.
Говорейки за теми от общ интерес кметът се спря на сектор туризъм. Общините от ареала на столицата имат природни, културни и исторически забележителности, които могат да допълнят туристическия продукт, който предлага София. Цялостно развитие на общ регионален продукт би повишило интереса към тези места и би довело нови потребители, което е благоприятно за всички страни, смята той.
Възможност е и за привличане на компании за логистична и складова дейност, както и за инвестиции върху рекултивирани терени – включително използването им за възобновяеми енергийни решения. Успехът на тези дейности може да се превърне във фактор за обръщане на трудовата миграция от някои райони на столицата към Перник, убеден е кметът.



.jpg)

png.png)






