„София е един от 100-те климатично неутрални и умни градове. Работим усърдно и последователно и сме убедени, че ще постигнем значителни успехи в преодоляване на климатичните предизвикателства“ – заяви заместник-кметът на Столична община Десислава Билева пред участниците в семинара „Интегриране на мерки за смекчаване и адаптиране към измененията в климата“, който се организира от НСОРБ, съвместно с Конвента на кметовете.
През последните години Столична община развива активно партньорства с научните среди и висшите училища, подчерта Билева. Към кмета на София са сформирани научни съвети, които работят активно в намирането на най-ефективните решения по конкретни теми, свързани с устойчивото развитие.
София и Бургас работят в партньорство в рамките на проект „Слънчеви градове“. Вече са направени енергийни обследвания на всички публични сгради. Предстои разширяване на обхвата на проучването, за да бъдат идентифицирани възможностите за инсталиране на фотоволтаични станции и на покривите на частни сгради.
От 2019 г. Столична община, съвместно с Лесотехническия университет и УАСГ, проучват възможностите за преодоляване на предизвикателството на „градските топлинни острови“. За намаляване на вредното въздействие на климатичните фактори, Общината разработва за всяка конкретна локация комплекс от подходящи мерки, които се реализират поетапно, подчерта Десислава Билева.
52% от територията на София са зелени площи. Тяхното създаване, поддържане и опазване са сериозно предизвикателство, сподели заместник-кметът на София. Инвестициите в зелената система на Столицата се реализират системно, като за определени етапи се набелязват и приоритетни дейности. Наред с обновяването на част от транспортните артерии, значителен ресурс се влага и в тяхното озеленяване и поддръжка.
Пандемията КОВИД насочи особено внимание към пространствата на болниците. Лекарите и медицинските специалисти от столичните здравни заведения дадоха своя неоценим принос за преодоляване на тежката ситуация и това е повод една от зелените инициативи на Столична община да бъде насочена именно към дворните пространства на болниците. В ход е програма за тяхното поетапно обновяване и превръщане в паркови площи.
Столична община влага немалко усилия и средства за привличане на гражданите в процеси, свързани с преодоляване на климатичните предизвикателства. Вече няколко поредни години успешно се реализира програмата „Моето зелено училище“, която се разви и с включване на детските градини. В последните няколко залесителни сезона кампанията „Гора в квартала“ дава възможност на бизнеса и различни организации да инвестират време и труд в озеленяване на пространства в различни райони на Столицата.
Съвместно с неправителствения сектор, продължава развитието на инициативата „Новата гора на София“. С общите усилия вече изцяло преобразена е територията на бившето сметище в кв. Суходол.
София има амбицията да развие зелени острови в различни квартали и да реализира дългогодишната мечта за зелен ринг. В рамките на Мрежата на балканските гардове София е издигнала своята кандидатура за домакин на форум на организацията, фокусиран върху проблемите на борбата с климатичните промени, подчерта заместник-кметът на Столична община Десислава Билева.


png.png)






