Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | 7 безплатни обучения за общините проведе НСОРБ в последната седмица на март

7 безплатни обучения за общините проведе НСОРБ в последната седмица на март

30.03.2023
7 безплатни обучения за общините проведе НСОРБ в последната седмица на март

През седмицата, НСОРБ проведе седем от безплатните, присъствени обучения за общините, реализирани по проект  „Повишаване на знанията, уменията и квалификацията на общинските служители“ по административен договор №BG05SFOP001-2.015-0001/10.04.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Добро управление“ (ОПДУ), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

  • На 20 и 21 март, в гр. Плевен, в обучение „Прилагане на Наредбата за качеството на социалните услуги“ взеха участие 18 общински служители. Обучението започна със запознаване на участниците с Наредбата за качество на социалните услуги – предмет на правна регламентация, основното съдържание на стандарти за качеството на социалните услуги.
  • Отново на 21 и 22 март, в гр. Стара Загора се проведе обучение на тема „Местно икономическо развитие – възможности и практически решения“, където участие взеха 15 представители на общини. Част от темите бяха природните дадености и културно-историческото наследство на общината, като основа за икономическо развитие.
  • От 20 до 22 март в гр. Русе, 17 служители от общините участваха в обучение на тема „Вътрешна организация на общинските дейности“. В програмата на обучението бяха дискутирани организацията на дейностите по административно обслужване, деловодство и архив в контекста на модернизация на администрацията.
  • На 21 и 22 март в гр. Стара Загора, се проведе обучение „Управление и стопанисване на находищата на минерална вода“, където участваха 16 души. Широкият обхват на темата включва възможностите за управление на минералните води от общините, мониторинг на минералните води, както и възможности/ограничения за общините, ако минералната вода не отговаря на стойностите на показателите, включени в Наредба № 9/16.03.2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. 
  • От 22 до 24 март, отново в „града на липите“, се проведе обучение по модул „Бюджетно счетоводство“ с 25 участници. Обсъдени бяха различни теми, сред които  счетоводно отчитане на приходите на начислена и касова основа в общината, административни глоби и санкции; приходи от собственост и лихви, различни помощи и дарения от страната и чужбина и други.
  • В гр. Русе, от 22 до 24 март, се проведе обучение на тема „Правомощия на кметските наместници“.
  • От 27 до 29 март в Севлиево, в обучение на тема „Управление на общинската собственост“, участваха 22 представители на общински администрации. Бяха разгледани редица теми, свързани с ефективното управление на общинската собственост.
  • В обучение на тема „Устройство на територията“, участие взеха 22-ма общински експерти, специалисти и ръководители от общините. Отново най-обсъждани бяха темите, свързани с актуалните промени в ЗУТ.

Вижте повече информация за предстоящите обучения по проекта на нашата интернет страница, в раздел Обучения и се запишете за участие.

За допълнителна информация и съдействие, можете да се обръщате към Мария Иванова - m.ivanova@namrb.org , 0889 621 804 и Маруся Цветкова - m.tsvetkova@namrb.org  0882 896 145.