Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

История

История

История

1996 г.

През м. май, Инициативен комитет започва подготвителна работа за учредяване на НСОРБ

На 11 декември 1996 г. в София 94 български общини обединяват усилията си за представляване и защита на интересите на местната власт, за законово гарантиране на местното самоуправление, за развитие и усъвършенстване на работата на  българските общини и за тяхното достойно представяне на международно ниво.

Създадено е Националното сдружение на общините в Република България – първото и единствено обединение на местната власт в страната.

В инициативния комитет за създаването на организацията влизат:

  • Иванка Караиванова – председател на ОбС-Враца;
  • Костадин Чаталбашев – кмет на община Смолян;
  • Христо Тошков – кмет на община Аксаково;
  • Петър Дулев – кмет на община Белене;
  • Венцислав Върбанов – кмет на община Долни Дъбник;
  • Лъчезар Росенов – кмет на община Добрич

Общините, учредители на НСОРБ са Аксаково, Антоново, Априлци, Асеновград, Банско, Белене, Белоградчик, Благоевград, Борован, Борово, Бургас, Бяла (Вн), Бяла Слатина, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гулянци, Димово, Добрич, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Долни Чифлик, Дряново, Етрополе, Земен, Златарица, Златица, Ихтиман, Каварна, Казанлък, Карлово, Кнежа, Ковачевци, Копривщица, Костинброд, Котел, Крумовград, Левски, Лозница, Любимец, Лясковец, Мадан, Малко Търново, Мездра, Мизия, Монтана, Неделино, Никопол, Нови Пазар, Нова Загора, Ново село, Омуртаг, Павел баня, Павликени, Искър (тогава Пелово), Плевен, Пловдив, Поморие, Пордим, Провадия, Раднево, Разград, Роман, Ружинци, Русе, Садово, Самоков, Самуил, Свищов, Своге, Сливен, Сливница, Сливо поле, Смолян, София, Стара Загора, Стражица, Струмяни, Суворово, Сунгурларе, Сухиндол, Тетевен, Твърдица, Трекляно, Троян, Угърчин, Хасково, Царево, Чипровци, Шабла и Ямбол.

За първи председател на Управителния съвет на обединението на българските общини е избран тогавашния кмет на Русе Димитър Калчев.

Първото заседание на Управителния съвет на НСОРБ се провежда на 18 декември.

 


Хроника 
на създаването на Националното сдружение на общините в Република България - повече за периода 1995 - 1999 г., вижте ТУК.
 

  

1997 г.

За първи път НСОРБ:

  • провежда среща с министър-председателя на Република България;
  • приема Стратегически план, годишни законодателни приоритети и програма за дейност;
  • създава 13 специализирани комисии;
  • издава свой Информационния бюлетин;
  • провежда семинар по заявка на община.

Постиженията:

  • 179 общини са членове на Сдружението – НСОРБ има право да преговаря с Министерството на финансите по проектобюджета на общините;
  • НСОРБ получава първия грант от Американската агенция за международно развитие;
  • чрез сродните си организации от други страни НСОРБ осигурява и разпределя между общините хуманитарни помощи за над 80 хил. USD (под формата на лекарства и парична помощ);
  • назначен е първият служител в административния екип;
  • договорени са форми на взаимодействие между НСОРБ и Правителството;
  • отбелязана е първата годишнина от учредяването на НСОРБ.

    

1998 г.

За първи път:

  • 12 октомври се отбелязва като Ден на българската община;
  • организирана е Национална среща на финансистите от общините;
  • подписан е протокол с Министерството на финансите за проведените консултации по проектобюджета на общините в частта му за общините;
  • проведени са форуми в България на Съвета на европейските общини и региони и на Конгреса на местните и регионални власти в Европа (КМРВЕ);
  • проведени са целеви дискусионен форум на председателите на общински съвети;
  • НСОРБ открива свой офис;
  • издаден е първи брой на вестник “Българска община”;
  • организирана е среща на побратимените градове от България и Руската федерация.

Постиженията:

  • 229 общини са членове на НСОРБ;
  • НСОРБ официално е прието за член на Международния съюз на местните власти и неговия европейски клон – Съвета на европейските общини и региони;
  • НСОРБ поема функциите на секретариат на програма “Побратимяване” на Европейската комисия;
  • Сдружението инициира създаването на Мрежа на асоциациите на местни власти от Югоизточна Европа

1999 г.

За първи път НСОРБ:

  • подготвя собствен проект за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрации;
  • провежда Ден на диалога между законодателната и местна власт;
  • приема Обръщение към кметовете и съветниците от следващия общински мандат;
  • изработва и разпространява огърлие – символ на местната власт.

Постиженията:

  • всички общини в България са членове на НСОРБ;
  • след поредица от регионални и национални дискусионни форуми е подготвен самостоятелен проект на ЗИД на ЗМСМА;
  • Денят на българската община повишава общественото разбиране и подкрепата на гражданите за дейността на местната власт;
  • НСОРБ инициира приемственост между общинските мандати чрез специално подготвен ритуал за предаване символите на местната власт;
  • специално издание за първото честване на Деня на българската община.


2000 г.

За първи път НСОРБ:

  • издава Наръчник за новоизбрани кметове и общински съветници;
  • провежда поредица от обучения за новоизбраните общински представители;
  • подписва Споразумения за сътрудничество с министерства и парламентарни комисии;
  • участва със своя делегация в Общото събрание на Съвета на европейските общини и региони;
  • провежда срещи с ръководствата на парламентарни комисии за осигуряване на по-добри условия за общините в републиканския бюджет;

Постиженията:

  • разработен е самостоятелен проект за изменение и допълнение за Закона за местните данъци и такси;
  • 2 български общини са удостоени с наградата “Златни звезди на побратимяването” на Европейската комисия;
  • НСОРБ разработва и реализира цялостна кампания за отстояване интересите на общините по проектобюджета на страната – от работа на експертно ниво до приемането на закона от Народното събрание;
  • Представители на НСОРБ редовно участват в заседанията на Парламентарната комисия по местното самоуправление, регионалната политика и благоустройството;


2001 г.

За първи път НСОРБ:

  • подписва Споразумение за сътрудничество с Правителството на Република България;
  • провежда в България проява на Комитета на регионите на Европейския съюз;
  • подготвя Наръчник по местно самоуправление за новия мандат представители на централната власт;
  • участва със своя делегация в Общото събрание на Световния съюз на местните власти;
  • провежда първи форум на представители на асоциациите на местни власти от Югоизточна Европа;
  • организира Национална среща на главните архитекти.

Постиженията:

  • подписаното споразумение с Правителството регламентира приоритетите на съвместната работа – децентрализация в управлението и финансирането и подготовка на общините за членство на България в Европейския съюз;
  • идеята за финансова децентрализация е подкрепена не само от общините, но и от представителите на централната власт, неправителствения сектор и гражданите;
  • започва подготовка за изработване на консенсусна общинска позиция за необходимите промени в различните сфери на общинска дейност;
  • създаден е Смесен консултативен комитет между НСОРБ и Комитета на регионите на ЕС;
  • подписана е Декларация за учредяване на Мрежата от асоциации на местните власти от Югоизточна Европа (НАЛАС);
  • НСОРБ поема функциите на секретариат на българската делегация в Конгреса на местните и регионални власти в Европа към СЕ.


За отбелязване на 5-годишнината от създаването на НСОРБ
 е създаден кратък филм, който можете да видите тук:


2002 г.

За първи път НСОРБ:

  • провежда Годишна среща на българските местни власти;
  • приема собствена законодателна програма;
  • подписва процедурни правила за провеждане на преговорите по проектобюджета в частта за общините;
  • провежда в България среща на кметовете на големите балкански градове;
  • представя на официален форум своя флаг.

Постиженията:

  • с решаващата роля на НСОРБ е приета Стратегия и Програма за финансова децентрализация;
  • съвместни работни групи с министерствата започват разработване на проекти за промени в редица закони;
  • НСОРБ систематизира общинските предложения за промени във всички основни сфери на общинската дейност и ги представя пред компетентните държавни органи;
  • за осигуряване нормален старт на финансовата децентрализация, НСОРБ успява да привлече подкрепата на синдикатите, неправителствения сектор, медиите и гражданите.


2003 г.

За първи път НСОРБ:

  • организира съвместното заседание на Смесения консултативен комитет между НСОРБ и Комитета на регионите на ЕС;
  • организира Годишна конференция на местните власти, посветена на поуките от мандат 1999 – 2003.
  • представя пред посланиците на държавите от ЕС и НАТО постиженията и проблемите на българските общините през изтичащия мандат;
  • стартира мащабна дейност за подпомагане на общините при подготовка на проекти и кандидатстване пред европейски фондове – програма САПАРД;

Постиженията:

  • НСОРБ е първата българска неправителствена организация, спечелила престижната американска награда “Да направим един по-добър свят” – за стартиране процеса на финансова децентрализация;
  • общините получават правото самостоятелно да определят размера на местните такси;
  • създадена е специализирана комисия на НСОРБ за работа с малките общини;
  • приета е Стратегия за укрепване капацитета на малките общини;


2004 г.

За първи път НСОРБ:

  • разработва специален наръчник за общините “Как да защитим нашата кауза?”;
  • приема общински план за действие за присъединяването на България към Европейския съюз;
  • осигурява подкрепата на Международния валутен фонд за решаване на проблемите на общинските бюджети.

Постиженията:

  • общините стават активна част в процеса на подготовка за членството на България в ЕС;
  • осигурена е благоприятна за общините финансова рамка за 2005 г.;


2005 г.

За първи път НСОРБ:

  • участва със своя делегация в ролята на наблюдател в сесия на Комитета на регионите на Съвета на Европа;
  • поема координираща роля между общините и компетентните органи за преодоляване на щетите от природни бедствия;

Постиженията:

  • подписано е Споразумение за сътрудничество между НСОРБ и правителството на Р България;
  • възобновена е дейността на работната група за подготовка на Стратегия и Програма за финансова децентрализация;


2006 г.

За първи път НСОРБ:

  • подписва тригодишна програма за ефективно взаимодействие с Министерството на финансите;
  • подписва с Министерски съвет годишна програма за изпълнение на Споразумението за сътрудничество;
  • инициира създаването на Съвет по децентрализация, в който централната и местна власт участват на паритетен принцип;
  • създава Съвет за подпомагане на общините в затруднено финансово положение (съвместно с Министерство на финансите);
  • организира в България Среща на генералните секретари на асоциациите на местни власти от Европа;

Постиженията:

  • постигнат е консенсус за приемане на промени в Конституцията на Република България, с която да бъде предоставено право на общините самостоятелно да определят размера на местните данъци, както и вида и размера на местните такси;
  • разработена е Стратегия и Програма за децентрализация;
  • стартира дейността на търговско дружество “НСОРБ-Актив” ЕООД;


За отбелязване на 10-годишнината от създаването на НСОРБ е създаден кратък филм, който можете да видите тук

 

 

2007 - 2011 г.

Мандат 2007 – 2011 преминава под знака на общите усилия за максимално използване на предимствата от членството на страната ни в Европейския съюз. За подпомагане на местните власти в разработването и изпълнението на европейски проекти, НСОРБ договаря провеждането на приемна за общините, а впоследствие налага и практиката за ежемесечни срещи с Управляващите органи на Оперативните програми и Държавен фонд “Земеделие”. Организирани са редица срещи по конкретни проблеми с различни институции, от които зависи успешната реализация на общинските проекти.

Постиженията:

  • оптимизирани са процедурите по кандидатстване и намаляване на административната тежест при отчитането на проектите;
  • приет е механизъм за поемане от държавния бюджет на съфинансирането по общински проекти и за покриването на разходите за ДДС за проектите по Програмата за развитие на селските райони;
  • създаден е Фонд за органите на местното самоуправление и е разработен компенсационен механизъм при кредитиране;
  • увеличен е размерът на авансовите плащания по проекти с европейско финансиране;
  • от 2007 г. съвместно с МРРБ НСОРБ работи по прилагане на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво;
  • НСОРБ поема ръководството на Мрежата на асоциациите на местните власти от Югоизточна Европа (НАЛАС), реализира съвместни проекти с асоциации от европейски страни и продължава да изпълнява функциите на секретариат по програма “Побратимяване” на ЕС, в рамките на която се осигурява финансиране на двустранни инициативи и форуми.
  • През 2010 г. и 2011 г. НСОРБ посреща делегации от Албания, Сърбия, Косово, Виетнам, Турция, Китай и Япония.
  • На 12 октомври 2007 г. е официално открит Центъра за обучение на местните власти в с. Гиргини. Сградата бе предоставена безвъзмездно на НСОРБ от българското правителство, а реконструкцията е осъществена с финансовата подкрепа на Американската агенция за международно развитие и собствени средства на НСОРБ в размер над 1,3 млн. лв.


2011 - 2015 г.

Чрез НСОРБ българските общини участват все по-активно в подготовката на всички програми за европейско финансиране в периода 2014 – 2020 година и Споразумението за партньорство. Целта на усилията на Сдружението е да бъдат осигурени по-добри условия и по-справедливо разпределение на финансовия ресурс в българските региони, така, че да бъде даден шанс на повече общини за достъп до европейско финансиране.
През 2011 г. Сдружението отбелязва 15 години от своето създаване.

Постиженията:

  • над 200 представители на НСОРБ вземат участие в 101 консултативни структури на национално ниво;
  • през 2011 г. е проведена първата официална церемония по присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво;
  • през 2013 Съвета за децентрализация на държавното управление приема работна програма с най-неотложните мерки за стартиране на финансова децентрализация;


2015 - 2019 г.

Общините вземат активна роля в представянето на регионалното измерение на българското председателство на Съвета на Европа през 2018 г.
Организирана е вътрешна за организацията дискусия, чиято цел е да очертае визията за развитието на местните власти с хоризонт от 10 години – Общини БГ 2030.

Постиженията:

  • 2015 г. НСОРБ участва в подготовката на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЗУСЕСИФ);
  • НСОРБ е утвърдено от Управляващия орган на Програмата за градско развитие УРБАКТ III като контактно звено за България и става част от структура по управление на европейските фондове;
  • С промени в Закона за нормативните актове е регламентирано задължителното отчитането позицията на местните власти при приемане на нормативни актове, внасяни от Министерския съвет;
  • От 2018 г. НСОРБ започва настъпателно разширяване на профила от предоставяни обучения за служители на общините и значително увеличава възможностите за развитие на професионалния им потенциал.
  • През 2018 г. НСОРБ се присъединява към поддръжниците на Алианса за сближаване (# COHESIONALLIANCE)

2019 г.

  • През 2019 г. НСОРБ насочи усилията си към подобряване на общинските финанси, социалните услуги, електронното управление и подготовката за новия програмен период 2021–2027.
  • Постигнато бе значително увеличение на бюджетните трансфери към общините –включително повече средства за образование, социални услуги и инфраструктура.
  • Общините привлякоха допълнителен ресурс от около 880 млн. лв. по европейски програми за екология, транспорт, социални услуги и инфраструктурни проекти.
  • В социалната сфера НСОРБ активно работи по прилагането на новите закони за хората с увреждания, личната помощ и социалните услуги, както и за осигуряване на ресурс за социални дейности.
  • НСОРБ участва активно в законодателни промени и защита на интересите на общините по теми като местни данъци, управление на отпадъците, пътна безопасност и околна среда.
  • Въведени бяха важни стъпки в електронното управление – електронен обмен на документи между администрациите, достъп до над 60 регистъра чрез RegiX и предоставяне на електронни услуги от общините.
  • НСОРБ активно защити интересите на общините при законодателни промени, включително по ЗМСМА, ЗМДТ, управлението на отпадъците и пътната безопасност.


2020 г.

  • През 2020 г. НСОРБ и общините работиха в условията на безпрецедентната COVID криза, като общините бързо преминаха към електронни услуги, дистанционна работа и нови социални мерки за подкрепа на населението.
  • Общинските бюджети бяха сериозно засегнати – отчетен е спад от 41% на собствените приходи и 45% на данъчните постъпления, но общините запазиха услугите и не пристъпиха към масови съкращения.
  • Въпреки кризата, НСОРБ договори рекордно увеличение на държавните трансфери към общините – с над 731 млн. лв. за 2021 г., най-високият ръст за последните 12 години.
  • Осигурени бяха допълнителни средства за COVID мерки – за компенсации за общините, за патронажна грижа, за общински болници и ресурс за социални и здравни услуги.
  • НСОРБ постигна ключово участие на общините в новите Регионални съвети за развитие, като кметове поеха ръководството и на шестте регионални съвета в страната.
  • Възстановена беше дейността на Съвета по децентрализация, след 5-годишно прекъсване, а НСОРБ настоя за по-голяма финансова независимост на общините и предоставяне на част от националните данъци на местно ниво.
  • През 2020 г. общините са изпълнявали близо 3300 европейски проекта на стойност над 6.8 млрд. лв., като НСОРБ активно участва в подготовката на новия програмен период 2021–2027 и Плана за възстановяване и устойчивост.
  • Значително беше разширено електронното управление, координацията между институциите и подкрепата за общините чрез обучения, консултации, добри практики и активна законодателна защита на местната власт.


2021 г.

  • През 2021 г. НСОРБ и общините продължиха да работят в условията на COVID кризата, като фокусът беше насочен към възстановяване на местните икономики, социална подкрепа и адаптиране към новите условия за предоставяне на услуги.
  • Общините успяха да стабилизират финансовото си състояние след първоначалния спад през 2020 г., а НСОРБ защити необходимостта от компенсиране на увеличените разходи за електроенергия, социални дейности и здравни мерки.
  • Беше постигнат значителен напредък в подготовката на Програмния период 2021–2027, като НСОРБ активно участва в разработването на оперативните програми, Плана за възстановяване и устойчивост и новите механизми за регионално развитие.
  • Общините затвърдиха ролята си като основен бенефициент на европейски средства, включително за енергийна ефективност, градско развитие, социална инфраструктура и дигитализация на услугите.
  • НСОРБ продължи усилията за финансова децентрализация и за разширяване на местните приходи, като акцент беше поставен върху по-голяма самостоятелност на общините.
  • През 2021 г. бяха развити нови електронни и дистанционни форми на обучение, консултации и комуникация с общините, което засили капацитета на местните администрации и обмена на добри практики.
  • Сред ключовите теми в работата на НСОРБ останаха зеленият преход, енергийната ефективност, управлението на отпадъците, демографските предизвикателства и необходимостта от устойчиво регионално развитие.




2022 г.

  • През периода основен приоритет за НСОРБ беше подпомагането на общините при справянето с последиците от кризите – инфлация, ръст на енергийните цени и социално-икономически натиск върху местните бюджети.
  • Сдружението активно защитаваше необходимостта от държавни компенсации за високите разходи за електроенергия и настояваше за по-устойчив механизъм за финансиране на общинските дейности.
  • НСОРБ участва интензивно в процесите по изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост и програмите 2021–2027, като акцент беше поставен върху реалния достъп на общините до ресурсите и намаляване на административната тежест.
  • Значителен акцент през целия мандат и конкретно през 2022 г. е изготвянето на модели за финансова децентрализация, включително конкретни предложения за предоставяне на 1/5 от ДДФЛ и 1/10 от корпоративния данък на общините разширяване на местните приходоизточници и по-голяма финансова самостоятелност. Моделите бяха съгласувани и одобрени от всички общини на регионални срещи през 2022 г.
  • Сред ключовите теми бяха зелената трансформация, енергийната ефективност, управлението на отпадъците и адаптацията към климатичните промени, включително чрез подготовка на местни проекти и инвестиции.
  • НСОРБ продължи да развива обучения, консултации и експертна подкрепа за общинските администрации, включително чрез електронни формати и специализирани експертни мрежи.
  • Общините затвърдиха ролята си като основен двигател на местните инвестиции и предоставянето на публични услуги, въпреки засилените финансови и кадрови затруднения.

2023 г.

  • През 2023 г. НСОРБ постигна значително увеличение на средствата за общините – ръст от 1,4 млрд. лв. по бюджет 2023 и още 846 млн. лв. по бюджет 2024.
  • Беше договорена мащабна инвестиционна програма за общински проекти на стойност над 4,1 млрд. лв., с 3,3 млрд. лв. ресурс за 2024 г.
  • Общините подадоха близо 3900 проекта по Плана за възстановяване и устойчивост на обща стойност 6,6 млрд. лв.
  • НСОРБ финализира модел за финансова децентрализация, включващ предоставяне на част от ДДФЛ и корпоративния данък на общините.
  • Сдружението активно защитаваше интересите на общините в парламента и министерствата, включително по теми като местни финанси, ЗМСМА, отпадъци, ВиК и пътна безопасност.
  • През годината НСОРБ участва в над 400 междуведомствени срещи и изготви 132 становища по нормативни актове и политики.
  • Бяха проведени десетки обучения и национални форуми за общините, а НСОРБ затвърди ролята си като основен представител и защитник на местната власт.