
На 15 и 16 март 2022 г. в София се провежда обучение „Подготовка на общински бюджети 2022“. Събитието се организира от „НСОРБ Актив“ ЕООД и тази година се провежда в хибриден формат.
Председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов запозна участниците с активната работа на организацията през последната година, ориентирана към своевременно идентифициране на проблемите още в генезис и проактивност по отношение на институциите за намиране на адекватни решения. При формиране на общите позиции на НСОРБ по всички важни въпроси се сондират мненията на общините. Около 75% от местните администрации проявяват активност, подчерта той. НСОРБ полага сериозни усилия и за обратната връзка с всички общини.
„Преговорите за държавния бюджет винаги са били една от най-важните задачи за ръководството на НСОРБ“ – изтъкна Панов и подчерта, че през последните две години Сдружението постига значително увеличаване на средствата за общините. Въпреки сложната политическа обстановка, в която ръководството на НСОРБ договаря бюджетните параметри, за 2022 г. общините ще разполагат с над 700 млн. лв. повече, добави той. Общата изравнителна субсидия в резултат от преговорите е увеличена почти двойно от предвиденото в първоначалния вариант на правителството. Въпреки резервите на министерството на финансите е постигнато и увеличение на целевата субсидия за капиталови разходи с 32%. Председателят на УС изрази надежда, че предвижданата актуализация на бюджета в средата на годината е възможност да бъдат намерени и решения на проблемите с компенсирането на общините заради ръста на цените на енергоносителите, постигане на споразумение за индексация на договорите за строителство, поради рязкото поскъпване на материали и услуги в сектора, както и осигуряването на допълнителен ресурс за възнаграждения на заетите в общинската администрация и в социалната сфера.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Троян Донка Михайлова представи основните акценти от бюджетната рамка за общините за 2022 г. По нейни думи, това е „най-обсъжданият“ бюджет, защото подготовката му премина през дискусии с два състава на правителство и парламент, „най-закъснелият“, защото след вълната от избори за първи път държавата ни започва календарната година без приет Закон за бюджета и „най-непрогнозируемият“, защото ще бъде изпълняван освен в постковид ситуация и в условия на война. Към обстоятелствата, които допълнително усложняват средата са новите нормативни изисквания, продължаващата реформа в социалните услуги, въвеждането на безплатни детски градини и ясли, бежанския поток и неясните перспективи за инфлацията.
Донка Михайлова информира подробно участващите над 220 представители на общините за хода на водените преговори за Бюджет 2022 и постигнатото разбиране за необходимостта от компенсиране на публичните организации, в това число и общините, заради цените на електроенергията. Тя сподели напредъка по водените разговори за индексация на договорите за строителство и обърна внимание, че по данни на МФ общините задържат капиталови разходи за над 1 млрд. лв. под формата на преходни остатъци, което освен, че разколебава впечатлението за ефективно управление на финансите, но и значително затруднява постигането на желаните резултати в разговорите за субсидии с министерствата.
УС на НСОРБ продължава разговорите с МРРБ за намиране на допълнителни средства за ремонт на общински пътища. Сдружението вече изпрати на вицепремиера Гроздан Караджов подробна информация за проектната готовност по общини и във вторник / 22.03.2022 г./ предстои поредният кръг от преговори. Като успех на НСОРБ Михайлова открои постигнатото разбиране за необходимостта от решаване на наболелия въпрос с финансовите корекции, допълнителните увеличения за бюджета на общините в хода на обсъжданията на парламентарно ниво и планирания Фонд за регионално развитие.
Сред приоритетите за 2023 г. заместник-председателят на НСОРБ открои започването на ефективи преговори за финансовата децентрализация на местната власт, като амбициите на Сдружението са за преотстъпване на 1/5 от данъка върху доходите на физически лица и 10% от корпоративния данък в полза на общините.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева обърна внимание на новите моменти в Закона за ДБРБ за 2022 г. Възможностите за финансиране на дейността на общините са освен в съответните раздели по секторни политики, но и в чл.1, ал.5 на Закона, където за реализирането на различни политики е предвиден ресурс от 2,4 млрд лв.
В рамките на дискусионния форум бяха обсъдени новите моменти в планирането и отчитането на делегираните от държавата дейности във функциите „Здравеопазване“, „Отбрана и сигурност“, „Социално осигуряване, подпомагане и грижи“, „Култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело“, „Общинска администрация“. Управлението на средствата в сферата на образованието коментираха експерти от Министерството на образованието и науката: Дима Коцева - началник-отдел „Регулиране на труда и финансова децентрализация“; Камен Йорданов - държавен експерт и Мариана Паленкова - държавен експерт в образователното ведомство.
Ръководителят на екип „Местни политики и финанси“ в НСОРБ Даниела Ушатова даде подробни разяснения по отношение планирането и управлението на разходите на средствата от целева субсидия за капиталови разходи, трансферите за зимно поддържане и другите целеви трансфери.
Във втория ден от обучението е предвиден дискусионен форум по специфичните особености на Бюджет 2022 г. В него участват Надя Каратова - заместник-кмет на община Кюстендил, Цанка Ганева - директор дирекция „Финанси, бюджет и счетоводни дейности“ в община Стара Загора и директора дирекция „Бюджет и финанси“ на община Велико Търново Мариян Маринов.
Сред акцентите в програмата е и темата за управление на отпадъците, в контекста на предстоящата кардинална реформа в начина на формиране на ТБО и в цялостния комплекс от обвързани дейности и услуги. Сред лидерите в намаляването на отпадъците в страната е община Свиленград, която вече е в напреднал етап по сертифициране като община с нулеви отпадъци. В обучението взема участие Мария Костадинова - заместник-кмет на община Свиленград.