Постоянната комисия по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство към НСОРБ проведе първото си заседание от пролетната сесия за 2022 г.
Сред акцентите в дневния ред бяха предложените промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, които касаят процеса на инвестиции и бъдещите изменения в Закона за устройство на територията.
Председателят на ПК и главен архитект на Столична община арх. Здравко Здравков представи публикуваните за обществено обсъждане предложения. След дискусия членовете на комисията се консолидираха около позицията, че новите текстове не облекчават на практика режима за изграждане на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствени нужди, не решават проблема с присъединяването и не премахват съществуващите в момента усложнени процедури, които блокират възможността за развитие на мрежата от ВЕИ. Предстои НСОРБ да изготви и внесе в Народното събрание становище по внесения законопроект.
Основна тема на заседанието беше обсъждане на възможностите за обединяване на усилията на администрациите и професионалните организации в сферата на инвестиционното проектиране за формиране на общ пакет от предложения за промени в Закона за устройство на територията. Браншовите организации в сектора са формирали Координационен съвет, в рамките на който се обсъждат на работен етап различни предложения и законови текстове. В работата на Постоянната комисия взеха участие арх. Владимир Милков – председател на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ), проф. д.арх.н. арх. Борислав Борисов – зам.- председател на УС на КАБ, инж. Огнян Атанасов – зам.-председател на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), инж. Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), инж. Виолета Ангелиева - Директор на дирекция в Камарата на строителите в България (КСБ).
Основна цел на обсъжданите промени е облекчаване на строително-инвестиционния процес и в рамките на формирания Координационен съвет. Неговата цел е да се изготвят консолидирани предложения на професионалната общност, те да бъдат съгласувани помежду им преди да започне конструктивна дискусия в рамките на формираната Работна група към МРРБ.
Конкретните идеи представи проф. Борислав Борисов зам.- председател на УС на КАБ. Част от обсъжданите идеи са свързани с промяна на конкретни действащи текстове от ЗУТ, като общата ориентация е да бъде намалена административната тежест, а оттам и корупционния риск. Втората група обсъждани промени обхващат принципни положения от действащото законодателство и изискват изменения освен в ЗУТ, но и в комплекс от други актове: ЗЕВИ, ЗРР, ЗОП. Амбицията на формирания координационен съвет е откритата процедура за промяна в закона да създаде условия бъдещите норми да бъдат обстойно обсъдени и приемливи за всички участници в инвестиционния процес. В този контекст, след формиране на единна позиция текстовете, които ще бъдат предложени, ще бъдат изпратени на НСОРБ за обсъждане и от местните администрации. Водещ мотив при този подход е бъдещите реформи да бъдат подкрепяни от всички заинтересовани страни и да бъде сведена до минимум необходимостта от вземане на ситуативни решения.
Сред предлаганите промени са такива, засягащи устройственото планиране. Експертите предлагат изискванията и сроковете в рамките на планирането да бъдат обвързани и с обективните възможности за финансиране изпълнението на предвижданията на устройствените планове и реалистични срокове за тяхното реализиране. Обсъждат се и текстове, които да дисциплинират всички страни в процеса, да повишат отговорността на участниците и да унифицират процедурите за идентични административни услуги. КАБ и КИИП изразяват категорична позиция против възлагането на строителство на принципа на инженеринг. Архитектите от своя страна горещо подкрепят все по-често прилаганата възможност, която дава ЗОП, за обявяване на конкурси за проекти.
Заместник-председателят на Комисията инж. Николай Хитров, Директор на дирекция "Устройство на територията" в община Троян, приветства инициативата на НСОРБ и припомни на колегите си, че подобен опит за обединяване на позициите на общините и браншовите организации на професионалистите се прави за първи път от 32 години.
Членовете на Постоянната комисия имаха възможност да се запознаят с функционирането на системата за електронно заявяване на административни услуги, извършвани от Дирекция „Териториално планиране“ на Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство“, която вече е въведена в София и достъпна на https://nag.sofia.bg/. Системата дава възможност за електронно заявяване на 17 броя административни услуги, свързани с разрешаването на устройствена процедура и одобряването на подробен устройствен план. Процесът по заявяване е лесен и се състои от няколко стъпки. Повече можете да видите във видеото: https://www.youtube.com/watch?v=T99jpdEsL_c