
София ще бъде домакин на международна конференция за климатичните промени през 2023 година, организирана заедно с Мрежата В40. За това се договориха столичният кмет Йорданка Фандъкова и кметът на Атина Костас Бакоянис на събитието на Мрежата в Атина.
София е лидер в развитие на енергийни проекти, насочени към зелена трансформация в България и двигател за развитието на икономиката на държавата. Въпреки кризата през последната година, ускорихме плановете, насочени към зелена трансформация и осигуряване на възобновяеми източници на енергия, заяви на форума столичният кмета.
София продължава да е градът, който привлича инвестиции, осигурява стабилност и сигурност за бизнеса, а най-бързо разрастващият се сектор в икономиката на столицата са информационните и комуникационните технологии. Обединението, диалогът и разумните устойчиви политики са ключът към осигуряването на стабилност и предвидимост, за нашите градове, каза още госпожа Фандъкова.
София има няколко работещи проекта за енергийно независими детски градини и общински здравни заведения, които сами произвеждат зелена енергия за собствено потребление с водородни клетки и със сензори следят разходите за ток, вода и газ. Подготвят се два проекта за ВЕИ в зоологическата градина и завода за преработка на отпадъци.
Добър пример по отношение на енергийната независимост са и пречиствателната станция за отпадни вода на града, в която се произвежда енергия от утайки. София разполага и с модерна инсталация за преработка на хранителни отпадъци, от които произвежда енергия.
Още през март София ще бъде домакин на изложение "Грийн енерджи" (Green Energy), във фокуса на което ще е енергийната ефективност. На изложението ще се акцентира и върху управлението на отпадъци и рециклирането, технологиите за рекултивиране на замърсени почви, чистотата на въздуха, локалните пречиствателни съоръжения за сгради, соларните технологии и съоръжения.
Кметът Йорданка Фандъкова проведе среща с кметовете на Атина, Истанбул, Сараево и Подгорица.