"Децентрализацията е един много сложен процес. Общините не говорим само за финансовата, на първо място е административната. Нас ни тревожи нормативната база, подзаконови нормативни докумети, които ни товарят с ресурсно необезпечени задължения.", заяви кметът на Община Карнобат и член на УС на НСОРБ Георги Димитров в интервю за Actualno. com.
Кметът заяви, че Националното сдружение на общините е направило анализ, според който на местните власти са вменени над 800 финансово необезпечени задължения чрез над 140 нормативни документа - закони, наредби, постановления. Децентрализация на практика има, за нея се говори от 2005-2006г.,но тя е за отговорности и задължения. Що се отнася до финансовия ресурс, той е неосигурен.
"Дори собствените средства отиват за издръжка, текущи ремонти, но пак с решение на общинския съвет. Проблемите идват в години като тази. На практика нямаме бюджети, защото те са функция от републиканския, а той няма да бъде приет скоро, най-рано юни месец. Как се прави капиталова програма!? Не говоря за предизборна година. Далеч съм от това, но капиталовата програма се формира с целеви средства от държавния бюджет плюс собствени приходи. Когато собствените приходи ги нямаш в бюджета, как възлагаш определени обекти?", коментира Георги Димитров и добпълни, че в общините има значително натрупан ресурс за подобни капиталови разходи, но те в момента не могат да бъдат реализирани. Общините работят главно по проекти от предходни години, за които средствата, получавани чрез трансферите и изравнителната субсидия, са крайно недостатъчни. Това пречи за формирането на собствени политики. Това, за което местните власти се борят, е разширяване на приходната база, чрез получаване на част от данъците върху доходите.
Цялото интервю можете да прочетете: ТУК.