
БНР излъчи обширен репортаж на журналиста Добромир Видев за хода на дигитализацията на един от най-големите архивни масиви, съхранявани от общините – регистър „Население“.
Над 80 милиона страници не просто крият между деловодните папки историята на България, но и са едно от най-големите предизвикателства пред електронното управление на местно ниво.
„Бургас е една от общините, която се бори да дигитализира всичките документи. Както почти във всички общини, и в Бургас първите писмени документи за населението стоят на хартия от 1893-та година“, посочва пред БНР Стефка Калева – началник отдел ГРАО в Бургас. Това наложило дигитализацията на документите в Бургас да започне преди 15 години. Необходими са били между 8 и 10 хиляди лева през 2007-ма, но процесът продължава и до днес, казва пред Добромир Видев Стефка Калева. След влизане в сила на ЗОП, постепенно част от работата по цифровизация на архивните документи започва да се споделя с външни фирми. Обобщената справка от фирмата за сканирани документи до 2021 г. показва, че за 15 години община Бургас е сканирала 952 670 документа. Голямата част от които са актове по гражданско състояние до 1999 г. „Със заявката от тази година при нас, със сигурност ще минем 1 милион, документа“, казва Стефка Калева – началник отдел ГРАО в Бургас.
"Община Троян няма проблемите на по-малките общини – да им липсват пари за дигитализация на документи, казва в репортажа на БНР Анита Маринова началник отдел „Услуги за гражданите“ в община Троян. В Троян въпросът с дигитализацията на архива е решен в една стъпка и така от 10 години всичките около 200 000 документа от община Троян са в системата, която позволява машинна обработка и автоматично генериране на справки и удостоверения. Анита Маринова посочва като извод от това, че процесите на дигитализация на документите трябва да бъдат осмислени на централизирано ниво. Особено ако новото управление се е насочило към пълната електронизация на услугите, както е записано в коалиционното споразумение.
Дигитализацията, поне на 80-те милиона страници на регистър „Население“ трябва да стане след обстойно обсъждане с новото министерство на електронното управление. В Плана за възстановяване и устойчивост е предвиден солиден ресурс за този важен процес, който значително ще разшири възможностите на електронното управление. На НСОРБ са възложени важни функции в цифровизацията на гражданските архиви на общините.
Наближава времето, в което част от документите по гражданско състояние трябва да отидат в Държавната агенция „Архиви“. И все още не е ясно дали тези документи ще бъдат дигитализирани от общините и предадени на Държавната агенция „Архиви“. Или ще бъдат предадени на хартия и дигитализирани в Агенцията и кой ще иска да плаща за този процес, обобщава в репортажа си Добромир Видев.
Чуйте цялата журналистическа разработка: https://bnr.bg/horizont/post/101601562/milioni-stranici-na-registar-naselenie-chakat-digitalizacia
Очевидно темата ще има продължение. НСОРБ благодари за професионалното и прецизно отношение към една от най-актуалните теми в обществото ни днес – дигиталната трансформация.