През следващата година ще се подписват и нови договори за сметоизвозването в столицата, като критериите към изпълнителите ще бъдат завишени, каза в предаването „Лице в лице“ по btv кметът на София Васил Терзиев и обеща по-строг контрол. По негови думи до края на годината без преработка ще се изхвърля едва 10% от боклука на София. Той обясни, че в началото на мандата му 90% от боклука се е изхвърлял, а заводът за преработка на отпадъците на практика е бил неработещ. Съоръженията не са били поддържани, а доклад е обобщил, че състоянието им е трагично. Така до година и половина – две е щяла да се запълни четвъртата клетка на депо „Садината“, а проект за пета и шеста не е имало. Терзиев заяви, че този проблем вече е решен.
Столичният кмет посочи, че предишната обществена поръчка за оползотворяване на RDF-отпадъка е била за 40% от него срещу 26 млн. лева, а при новата е постигната цена от 22 млн. лева за 100% от подлежащия на изгаряне отпадък.
По повод на установените незаконни сметища за строителни отпадъци, Терзиев заяви, че вече се прави морфологичен анализ на боклука, като в града ще бъдат създадени и нови точки за изхвърлянето на едрогабаритен, строителен отпадък и земна маса.
През следващата година ще се подписват и нови договори за сметоизвозването в столицата, като кметът обеща по-високи изисквания и по-строг контрол.
Цялото интервю можете да видите ТУК.
/КЦ/


png.png)






