Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Васил Станимиров, кмет на Ковачевци: Работим по въвеждането на принципа "замърсителят плаща"

Васил Станимиров, кмет на Ковачевци: Работим по въвеждането на принципа "замърсителят плаща"

21.05.2025
Васил Станимиров, кмет на Ковачевци: Работим по въвеждането на принципа "замърсителят плаща"

Най-малката община в област Перник - Ковачевци, изпълнява пилотен проект, свързан с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“. Това съобщи пред медии кметът на Ковачевци Васил Станимиров.

Той коментира, че общината разполага със собствен сметосъбиращ автомобил, оборудван с техника и електронна система за измерване на генерирания отпадък от домакинствата, чрез които се отчитат количествата в реално време. 

Кметът обясни, че петстотин кофи в момента са свързани със системата. При отиването на камиона до адрес, той вдига съдовете на съответното домакинство и измерва количеството на отпадъците. Всичко това се отразява автоматично в партида, заедно с датата и часа. 

Станимиров поясни, че ако новият принцип за сметосъбиране влезе в сила от 1 януари догодина, община Ковачевци ще има готовност да работи според новите изисквания. Кметът каза още, че при приемането на план-сметката за сметосъбиране през тази година са отделени достатъчно средства за поддържане на градската част, както и за извозването и депонирането на събрания отпадък. Общината планира да закупи и още един сметосъбиращ камион.

Таксата за битови отпадъци в Община Ковечевци към момента не е повишавана, допълни кметът.

/ИИ/