Кметът на Община Силистра Александър Сабанов подписа договор в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изграждане на инсталация за компостиране и сепариране на отпадъци. Тече процедура по избор на изпълнител и се очаква до три месеца тя да приключи, в случай, че има обжалване. Инсталацията ще бъде на стойност над 7,8 милиона лева, ще обслужва и общините Ситово, Главиница, Кайнарджа, Алфатар и Дулово.
Кметът Сабанов информира, че изпълнението му е много важно, защото това ще подобри екологичните характеристики на района и удължи живота на Регионалното депо за отпадъци, каза още той.
Отчисленията през 2020 година са били 69 лв. на тон, през 2021 г. – 82 лв. и за всяка следваща година са по 95 лева на тон. Заради неплащането им сметката на Община Силистра бе блокирана и забави с години построяването на клетка 4 в Депото за отпадъци. Средствата за нея, в размер на 3,5 милиона лева, бяха отпуснати едва миналата година.
Годишно в Регионалното депо се извозват около 32 000 тона отпадъци, като две трети от тях само от Силистренска община. Новата инсталация ще сепарира минимум 21 000 тона, а 8000 тона ще се компостират.
Чуйте интервюто на БНР ТУК.


png.png)






