Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Община Силистра ще изгражда инсталация за компостиране на отпадъци

Община Силистра ще изгражда инсталация за компостиране на отпадъци

14.05.2024
Община Силистра ще изгражда инсталация за компостиране на отпадъци

Кметът на Община Силистра Александър Сабанов подписа договор в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изграждане на инсталация за компостиране и сепариране на отпадъци. Тече процедура по избор на изпълнител и се очаква до три месеца тя да приключи, в случай, че има обжалване. Инсталацията ще бъде на стойност над 7,8 милиона лева, ще обслужва и общините Ситово, Главиница, Кайнарджа, Алфатар и Дулово.

Кметът Сабанов информира, че изпълнението му е много важно, защото това ще подобри екологичните характеристики на района и удължи живота на Регионалното депо за отпадъци, каза още той.

Отчисленията през 2020 година са били 69 лв. на тон, през 2021 г. – 82 лв. и за всяка следваща година са по 95 лева на тон. Заради неплащането им сметката на Община Силистра бе блокирана и забави с години построяването на клетка 4 в Депото за отпадъци. Средствата за нея, в размер на 3,5 милиона лева, бяха отпуснати едва миналата година.

Годишно в Регионалното депо се извозват около 32 000 тона отпадъци, като две трети от тях само от Силистренска община. Новата инсталация ще сепарира минимум 21 000 тона, а 8000 тона ще се компостират.

Чуйте интервюто на БНР ТУК.