Община Пазарджик въвежда нова организация за подобряване почистването на улиците и извозването на отпадъците, за което е необходим и по-сериозен контрол, обяви кметът Петър Куленски пред журналисти.
Общината ще разчита на „Зелени патрули“, които ще отговарят за осемте зони, на които ще бъде разделен градът. Те ще имат зачислени между 100-120 контейнера, които ще обхождат ежедневно и ще следят дали са здрави, извозен ли е боклукът и дали е почистено около тях. Информацията ще бъде докладвана на отговорните органи ежедневно, които ще реагират на момента. Патрулите ще следят допълнително и за най-честите нарушения: паркиране в паркове, върху зелени площи, градини, върху пешеходни пътеки; разрушаване на настилката на пътя, тротоарите и платното, нерегламентирано струпване на отпадъци.
„Ще има глоби, ще има и съвсем нови нива на дисциплина, но ще постигнем чистота в града, дори с цената на крути мерки. Няма да се толерира никакво нерегламентирано изхвърляне на отпадъци“, категоричен бе кметът Петър Куленски.
От 1 юли Общината започва поетапна подмяна на многобройните увредени и негодни контейнери. Ще се поставят и 4-кубикови контейнери на невралгични места, където се образуват нерегламентирани сметища и се изхвърля строителен отпадък. Отново повтарям: взимат се мерки за проследяване кой и къде изхвърля отпадъци, допълни кметът.
Общината ще се обърне и към активните граждани, които да допринесат за подобряване качеството на чистотата в града и в общината. Всеки, който иска да живее в по-чиста община, е добре дошъл да се включи, призова съгражданите си Петър Куленски.
Той открои основните проблеми пред сметопочистването в общината – нерегламентираните сметища, които се появяват отново няколко месеца след почистване, преместване на кофите за боклук, изхвърляне на земни маси в тях и смесването на битови отпадъци.


png.png)






