Община Горна Оряховица започна разполагане на нов вид контейнери за разделно събиране, специално на пластмасови бутилки от напитки до 3 л., които са един от най-масово разпространените отпадъци, замърсяващи природата, информира местната администрация.
Новите съдове са като познатите жълти контейнери за хартия и пластмаса, но на тях има обозначение за какъв отпадък са предназначени. Първите 5 контейнера вече са поставени.
Пластмасовите бутилки от напитки до 3 л. са направени от материала полиетилентерефталат, който се обозначава на опаковката със символ PET. Този отпадък е ценна суровина, която при рециклиране, може да се превърне различни полезни предмети за ежедневието.
Община Горна Оряховица призовава гражданите да използват по предназначение новите контейнери за разделно събиране на пластмасови бутилки от напитки. В тях не се изхвърлят пластмасови бутилки, които не са от напитки, за които може да се ползват другите жълти контейнери за разделно събиране.
/МБ/


png.png)






