Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Община Девин ще въведе софтуерна система за генерирания от едно домакинство отпадък

Община Девин ще въведе софтуерна система за генерирания от едно домакинство отпадък

28.05.2026
Община Девин ще въведе софтуерна система за генерирания от едно домакинство отпадък

Общинският съвет в Девин даде съгласие средства от отчисленията и обезпеченията по Закона за управление на отпадъците да бъдат разходвани за дейности, свързани с модернизиране на системата за сметосъбиране и подготовка за въвеждане на принципа „колкото изхвърляш, толкова плащаш“.

При представянето на докладната записка кметът на община Девин Здравко Иванов заяви, че се предвижда закупуването на софтуерна система и датчици, които да бъдат поставени на съдовете за отпадъци и на сметосъбиращите автомобили. Въвеждането на системата бе прието от Общинския съвет през месец декември миналата година. 

„Намеренията ни са да проследим през следващата година какво е реалното количество отпадъци на едно домакинство, за да можем да се подготвим за 2027 г., когато трябва да се въведе методът – колкото хвърляш, толкова да плащаш“, посочи Иванов.

По думите му всеки съд за отпадъци ще има уникален код, чрез който ще се отчита колко пъти е изхвърлян и какво количество отпадък генерира всяко домакинство.

Съветниците одобриха 63 376,30 евро от отчисленията да бъдат разходвани за доставка на система за наблюдение и софтуер на стойност 30 297,72 евро, за съдове за разделно събиране на отпадъци за 15 000 евро и за закупуване на специализиран автомобил втора употреба на стойност 17 739 евро.

Кметът уточни, че автомобилът ще бъде 25-кубиков и ще се използва за транспортиране на отпадъците от Девин до депото в село Барутин.

„Тези средства няма да бъдат достатъчни, но са важна стъпка към модернизиране на системата“, каза още Иванов.

С решението си Общинският съвет възлага на кмета да извърши необходимите промени в план-сметката за разходите по сметосъбиране.

Източник: БТА

/ИИ/