Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Община Варна с мерки за подобряване на чистотата: засилени проверки, по-високи глоби и информационна кампания

Община Варна с мерки за подобряване на чистотата: засилени проверки, по-високи глоби и информационна кампания

14.06.2024
Община Варна с мерки за подобряване на чистотата: засилени проверки, по-високи глоби и информационна кампания

Община Варна предприема пакет от мерки за подобряване на сметопочистването в града. Сред тях са оптимизиране на работата на сметопочистващата фирма, по-високи санкции за нарушителите и информационна кампания, която да разяснява на гражданите и фирмите правилата за изхвърляне на отпадъци. Това съобщи на пресконференция кметът на Варна и член на УС на НСОРБ Благомир Коцев. Чистотата на града остава основен приоритет в работата на администрацията. Проведохме редица срещи с представители на сметопочистващата фирма, фирмата по разделно изхвърляне на отпадъци, районните администрации, МВР и РИОСВ. Целта е чрез съвместни усилия да подобрим състоянието на градската среда, подчерта кметът.

Миналата седмица Община Варна внесе сигнал до прокуратурата, който е подкрепен със снимков и видео материал, както и сигнали от граждани. От кадрите е видно, че неидентифицирани лица изваждат от съдовете за смет чували и разпиляват боклука наоколо. Очевидно в действията им има умисъл, заяви Коцев. От прокуратурата и МВР очакваме да се изяснят мотивите за деянията, допълни той.

В ход са засилени проверки на общински екоинспектори, съвместно със служители на „Общинска полиция“. Акцията на терен тече от две седмици и се провежда във всички райони на града.

Отделно от това стартира мащабна проверка в три стъпки – документална, аналитична и фактическа – на търговските обекти в града. Тя се провежда с подкрепата на МВР и РИОСВ, уточни кметът Коцев пред журналисти. Търговските обекти се очертават като най-сериозните замърсители. Има съмнение, че фирмите са сключили договори за извозване на боклука, в които са заявени многократно по-малки количества отпадъци от действително генерираните, обясни Коцев. Проверките ще се извършват по договори за сметоизвозване и счетоводни книжа, а последващият анализ цели да установи дали количеството боклук, генерирано от търговския обект, отговаря на реално изхвърляното. На среща миналата седмица готовност за съдействие изяви и началникът на „Икономическа полиция“ във Варна. При установени несъответствия собствениците ще бъдат санкционирани, категоричен бе кметът на Варна.

По време на срещата с МВР е била обсъдена и възможността определени критични точки да бъдат включени в установените патрулни маршрути на полицията, стана ясно още от брифинга за медии.

По данни на Община Варна за два месеца и половина администрацията е съставила 33 акта на нарушители за неправомерно изхвърляне на отпадъци. С много ниска ефективност обаче са районните кметства, които също имат щатни екоинспектори, алармира Коцев. За същия период те са съставили едва по 1-2 акта на район.

Кметът на Варна ще поиска от Общинския съвет промени в Наредбата за управление на отпадъци. С тях ще се регламентират по-високи санкции за търговци и за граждани, които замърсяват. Председателят на комисията по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет Мартин Димитров лично се ангажира да разгледа и внесе предложението. Предвиждат се и глоби за шофьори, които възпрепятстват работата на сметопочистващата фирма, като паркират пред контейнерите за смет.

Кметът Коцев заяви, че ще бъде направен сериозен опит да се увеличат точките за сметосъбиране в града. На среща с фирмата за разделно събиране на отпадъци ден преди брифинга за медии той поиска и повишаване на кратността на извозване на рециклируемия отпадък.

Нов график  е въведен и за изхвърлянето на едрогабаритните отпадъци (ЕГО). Имуществото следва да е поставено в непосредствена близост до контейнерите, а не разхвърлено безразборно. Санитарните вещи трябва да са в торба, а кашони и хартии е задължително да бъдат намачкани, накъсани или нарязани на листи и изхвърлени в контейнера. Максималният допустим обем е до 1,5 куб. м на домакинство. Изхвърлянето на ЕГО с по-голям обем от регламентирания и в дни извън графика ще се третира като наказуемо нарушение.

Абсолютно забранено е изхвърлянето на строителни и на растителни отпадъци в съдовете за битова смет или извън тях, припомни кметът Коцев. Той допълни, че Община Варна ще организира информационна кампания за запознаване на гражданите с правилата за изхвърляне на всички видове отпадъци. Тя включва поставяне на стикери по съдовете за смет, разяснителни илюстрации по билбордове и други пространства за външна реклама, видео съдържане в социалните мрежи, медийни публикации, както и разяснителни срещи с домоуправителите в кварталите на морската столица.

В по-дългосрочен план Община Варна предвижда изграждане на площадка за извозване на различни видове отпадъци от домакинствата, в това число едрогабаритни и строителни. Един от възможните терени е в район „Младост“. Продължава и работата по проекта за поставяне на 2 000 нови камери в града и обособяването на единен център за видеонаблюдение, уточниха от ръководството на Общината.

Заместник-кметът Христо Рафаилов отправи апел към гражданите да се включат активно в противодействието на умишленото замърсяване във Варна. По-лошото от това някой да разпилява боклук по улиците, е безразличието на хората, които го виждат и го подминават. Апелирам съвестните граждани да се включат активно в противодействието на умишленото замърсяване на града, призова в интервю за БНТ заместник-кметът Христо Рафаилов, в чиито ресори са екологията и сметопочистването във Варна.

Рафаилов коментира, че чистотата и сметоизвозването са сред основните показатели за измерване качеството на живот на жителите на един град, затова съвсем закономерно кметът Благомир Коцев поставя този приоритет в борбата с настоящото състояние на градската среда. Той припомни, че до ръководството са постъпили множество сигнали, че вероятно има злонамерени действия за разпиляването на боклука и те са подкрепени със солиден снимков и видеоматериал от граждани, от служители на сметопочистващата фирма и на Община Варна.