Актуалното финансово състояние на Община Благоевград и част приоритетите за развитие на областния център и малките населени места през следващата година, представи на общественото обсъждане кметът на Благоевград Методи Байкушев. Сред основните задачи, които стоят пред кметския екип, са подобряване на градската среда и условията на живот за жителите.
В активен диалог с присъстващите в залата, кметът представи визията си за управление през 2025 г., отговори на множество въпроси и чу препоръките и идеите на благоевградчани за бъдещето на общината. Той се ангажира отправените идеи да бъдат внимателно анализирани и отчетени при подготовката на програмата за развитие на общината през следващата година.
Преди да представи част от приоритетите за 2025 г. кметът Методи Байкушев запозна присъстващите с актуалното финансово състояние на Общината. Най-голям дял от бюджетните разходи са свързани със сметосъбирането, сметоизвозването и поддържането на градските пространства, което затруднява Общината, заради ниските нива на такса битови отпадъци, подчерта кметът.
Според представените от него данни, ежедневно от контейнерите в Благоевград се извозват 70 тона отпадък. Това изисква огромни разходи за финансиране на товарене, извозване до депото и предварително третиране на отпадъка. Допълнително Общината плаща отчисления към РИОСВ за депониране на отпадъка, който не е събран разделно и не е предаден за оползотворяване. Този отпадък е 97 % от цялото изхвърляно количество.
Всеки път, когато изхвърлим отпадък, ние го плащаме 5 пъти, подчерта благоевградския кмет и обърна внимание, че въпреки това в крайна сметка общината се ангажира с управлението на отпадъците. Байкушев изтъкна, че приходите, които събира Общината от такса битови отпадъци са крайно недостатъчни за осигуряване на дейностите и поддръжка на градската среда.
/КЦ/


png.png)






