Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Управление на отпадъците

Начало | За общините | Управление на отпадъците | Иван Стоянов, зам.-кмет на Пловдив: Контейнерите за смет в Пловдив ще се отварят с чип

Иван Стоянов, зам.-кмет на Пловдив: Контейнерите за смет в Пловдив ще се отварят с чип

04.07.2024
Иван Стоянов, зам.-кмет на Пловдив: Контейнерите за смет в Пловдив ще се отварят с чип

Зам.-кметът представя пред "24 часа" подготовката на общинската администрация за въвеждане на принципа „замърсителят плаща“ в изчисляването на таксата за смет от началото на 2025 г. Обсъжда се идеята за съдовете за отпадъци да имат чипове, за да може да се ползват само от живеещите в блока. Таксата ще се определя на база на изхвърленото количество, разпределено на броя хората, имащи право да ползват контейнера.

Иван Стоянов има опит като ръководител на ОП „Чистота“ от 2011 до 2019 г. и знае, че определянето на количеството отпадък с чували е приложим само в кварталите с еднофамилни сгради. Сега Общината обмисля чувалите да се продават в търговската мрежа с уникални бар кодове за всеки вид отпадък.

За районите, в които хората живеят в блокове, се обмисля вариантът за контейнери с чипове.

Проблем за въвеждане на този вариант е големият брой нови жители на града, които нямат адресна регистрация. „Ще разчитаме не само на службите ГРАО, а и на домоуправителите на всяка сграда. Те са заинтересовани да подадат коректни данни, защото, ако скрият и един човек, това ще натежи на собствената им такса за смет“, обяснява зам.-кметът на Пловдив.

Общината е поръчала пазарно проучване за цената на контейнери с датчици. Данните от тях ще се засичат с кантарите на сметовозите и така ще бъде ясно количеството боклук, изхвърлен от дадена жилищна сграда.

Целият материал може да прочетете ТУК.