Свиленград вече повече от година работи по проект, който цели въвеждане на принципа „замърсителят плаща“, съобщава кметът Анастас Карчев в интервю за БНТ. На много улици и в някои села са поставени модерни заключващи се контейнери с датчици, а на камионите има теглилки. „Повече от година се събира информацията в софтуер и се дава анализ към всеки адрес колко отпадък във всеки момент е генерирал. Можем да дадем статистика за домакинство – при разделно събиране генерираният битов отпадък за година е около 300 кг. Ако се въведе новото изчисление, получава се дисбаланс, защото в градска среда, където сградите са по-нови и с по-високи данъчни оценки, размерът на таксата може би ще падне, но в перифериите, при по-старите сгради и в малките населени места увеличението ще бъде в пъти. Това е сложна формула, по която общинската администрация вече работи и анализира“, казва кметът.
Той уверява, че Община Свиленград е готова да въведе новия начин на изчисление на ТБО, но според него, 70% от общините няма да могат да набавят средствата, необходими за извозване на отпадъка. Кметът казва, че липсата ще дойде от неправилно образуване на формулата и дава пример с индустриалните общини, в които по-голяма част от ТБО сега се поема от индустрията.
Ако директно се въведе плащане на количество, бъдете сигурни, казва Карчев, че голяма част от гражданите няма да спазват правилата и ще се увеличат нерегламентираните сметища.
Кметът на Свиленград е категоричен, че този модел трябва да се въведе, защото е единственият начин да се намали отпадъкът, но това е съвкупност от действия – първо трябва да има задължително разделно събиране за домакинствата и бизнеса, да се контролира изпълнението.
Интервюто може да проследите ТУК.
/МБ/


png.png)






