Банско отпразнува най-светлия християнски празник и изпрати своите пожелания за мир и благоденствие на всички чрез звъна на църковните камбани и на хиляди чанове и хлопки.
След празничната Света литургия, в невиждано досега общо шествие се включиха стотици банскалии от трите махали на града – Костей блата, Вионово блато и Улевиница. В уникалния обичай „Дрънкане на зво́нци“ участваха млади и стари, а най-малкият участник нямаше две години. Човешката звънтяща река, водена от кмета на общината Стойчо Баненски, пое от центъра на Банско, покрай църквата „Света Троица“, нагоре към Пирин, информират от общинската администрация.
По стара традиция, в Банско Божичь се празнува със звън на чанове. Подготовката за празника започва с дрънкане на звонци по махалите още от началото на коледния пост. Но най-празничния и мощен звън, който се извисява над града в съзвучие с църковните камбани, е през деня на Коледа.
Тази година, вместо по отделните махали, всички заедно обикаляха града като знак за единството на банскалии. Това е празничното потвърждение увереността, че Банско ще върви напред и ще просперира, защото заедно постигаме целите, казват от Общината.
/МБ/






png.png)






