Местни конференции по проект "Европа в България: Общо бъдеще", изпълняван от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепата на Европейската комисия, се състоя във Враца (14 март) и Монтана (16 март). На тях представители на местната власт и експерти очертаха перспективите и стратегиите за развитие на областите като част от Северозападния район на планиране, политиката на сближаване за новия програмен период 2021-2027 г., както и постигнатите резултати и добри практики от предишния програмен период 2014-2020 г.
От страна на Враца и областта, участие в дискусията взеха: Калин Каменов - кмет на Община Враца; Милчо Стефанов - заместник-областен управител на Враца, Цветана Иванова - управител на Областния информационен център - Враца; Мария Панайотова - ръководител на "Европа директно" - Враца; Иван Аспарухов - кмет на Община Мездра; Десислава Тодорова - кмет на Община Борован и Виолета Никифорова - главен юрисконсулт на Община Мизия.
Пред участниците във форума кметът на Враца Калин Каменов припомни имиджа на Северозападна България като най-беден регион в Европа и подчерта, че целта на местните власти е да променят тази тенденция. "Изключително съм щастлив, че успяваме успешно да се възползваме от европейската подкрепа и помощ и тя дава резултати", посочи той. Само в Община Враца за последните години са реализирани 81 проекта на обща стойност близо 270 млн. лева., съобщи Калин Каменов. По думите му няколко са ключовите проекти, които вече променят тенденцията от отрицателна към положителна по отношения на заетост, население и безработица. Те са довели до около 3 процента безработица във Враца през настоящия зимен период и нарастване на населението през последните 12 години от 64 000 жители до близо 76 000 жители при последното преброяване. Общо за новия програмен период Община Враца има готови проекти за над 130 млн. лв., като основната цел на екипа на общината е Враца да е зелен, чист и икономически развит град, каза кметът Калин Каменов. Повече за изказването му: https://bta.bg/bg/eu-in-bg/news/423216-kalin-kamenov-kmet-na-obshtina-vratsa-ne-e-vazhno-kakvi-proekti-realizirame-a
"След изборите общините очакват бързо съставяне на правителство, отваряне и стартиране на оперативните програми, наслагване с Плана за възстановяване и устойчивост и отделяне на средства от държавата за подпомагане капацитета за работа на общините и други бенефициенти по европейските програми“", коментира кметът на Мездра Иван Аспарухов.
Той изказа опасения, че набраната инерция за промяна на жизнената среда чрез средства от фондовете на ЕС от първите два програмни периода се губи в началото на третия. По думите му в момента третият програмен период е на нулев старт и общините са заети с това да убеждават хората, че скоро нещата пак ще тръгнат, а не с това да изработват и печелят проекти. Изказването на Иван Аспарухов вижте тук: https://bta.bg/bg/eu-in-bg/news/423282-obshtinite-ochakvat-barzo-sastavyane-na-pravitelstvo-startirane-na-operativnite
Според кмета на Община Борован Десислава Тодорова ефектът от средствата, усвоени през стария програмен период се състои в подобряването на жизнените условия, средата и начина на живот на хората. Тя подчерта, че в ръководената от нея община са инвестирани над 30 млн. лв. за програмния период 2014-2020 г. Тя определи като гордост на общината реализацията на някои големи проекти, свързани с пътната и ВиК инфраструктура. Като пример Десислава Тодорова посочи реконструкцията на пътя Борован – Нивянин, извършена за 6 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони. Тя се похвали още с изграждането на три многофункционални спортни площадки, реконструкция на читалища и други проекти.
Относно Плана за възстановяване и устойчивост Десислава Тодорова отправи и някои критики. По думите ѝ близо 215 малки селски общини са лишени от финансов ресурс за енергийна ефективност, тъй като не отговарят на изискванията за разгърната площ. Според нея няма и заделени средства за преустройство и ремонт на центровете за настаняване от семеен тип. Изказването на кмета на Община Борован: https://bta.bg/bg/eu-in-bg/news/423275-nad-30-mln-lv-sa-investirani-v-obshtina-borovan-za-programen-period-2014-2020-
Проблемите, които срещаме при кандидатстването по проекти, са проблеми на малките общини, каза Виолета Никифорова, главен юрисконсулт на Община Мизия. По думите ѝ основният проблем е липсата на средства за проектиране, каквито малките общини не могат да отделят. Липсата на стабилност в държавата също се отразява на работата на общините. "Държавата е в колапс. Няма яснота по отношение на бъдещите процедури, няма яснота към какво можем да се ориентираме като една малка общинна, с кои проекти ще си заслужава да се кандидатства, без за тях да се разходват средства напразно", обясни Виолета Никифорова. За да се справи с проблема, Общински съвет Мизия е взел решение за теглене на кредит за проектиране, заяви Никифорова. С парите ще бъдат проектирани 10 проекта, които от Общината се надяват да бъдат реализирани. Тя призова за повече яснота относно бъдещите процедури за кандидатстване по оперативните програми и изрази притеснение, че забавянето им ще доведе до забравяне на добрите практики досега.
От Монтана и областта дискусията участие взеха: Тихомир Антонов, заместник-кмет на Община Монтана; Добромир Тодоров, главен експерт в Областна администрация – Монтана; Александрина Здравкова, управител на Областен информационен център (ОИЦ) – Монтана; Мария Панайотова, ръководител на „Европа директно“ – Враца към Търговско-промишлена палата – Враца и Паулина Харалампиева, главен експерт в отдел „Програми и проекти и обществени поръчки“ на Община Берковица.
„Община Монтана се възползва ефективно от програмите на ЕС. Нашата администрация реализира проекти в много сфери и хората виждат резултатите“, заяви пред участниците в дискусията Тихомир Антонов, заместник-кмет на Община Монтана. Той подчерта, че в момента общината управлява проекти с европейско финансиране за около 13 млн. лв., както и че фондовете на ЕС допринасят за финансиранe на идеите на администрацията за развитието на града. Заместник-кметът избори няколко области, в които общината е реализирала успешни проекти, сред които посочи разкриването на социални услуги, изградени паркове, реновиране на образователната инфраструктура, както и в сферата на екологията. По оперативната програма за околна среда община Монтана реализира два проекта, които трябва да приключат до 2024 година и целят подобряване качеството на атмосферния въздух в Монтана. Община Монтана работи много активно по програмите за трансгранично сътрудничество с Румъния и Сърбия, коментира още Тихомир Антонов. Цялото изказване: https://www.bta.bg/bg/eu-in-bg/news/424717-montana-se-vazpolzva-efektivno-ot-programite-na-es-i-horata-vizhdat-rezultatite-
Новият програмен период ни изправя пред редица предизвикателства, заяви Добромир Тодоров, главен експерт в Областна администрация – Монтана. Той бе категоричен, че през новия програмен период усилията трябва да бъдат съсредоточени в изграждане на стратегически партньорства и между общини, и над областно ниво за развитие на по-мащабни и стратегически проекти.По думите на експерта, областният управител ще продължи да изпълнява своята координираща функция и да дава поле за изява на различни инициативи. "Ще се опитваме по всякакъв начин да стимулираме създаването на партньорства, ще се стремим по всякакъв начин да стимулираме съвместните усилия за развитие на социално -икономическия аспект на региона", заяви още Добромир Тодоров.
През последните няколко години Община Берковица се възползва максимално от програмите на ЕС за саниране и успя да обнови много обществени и многофамилни жилищни сгради, каза Паулина Харалампиева, експерт в общината. По този начин променихме облика на града, намалихме разходите на обществени организации и на отделни домакинства за ток, подобрихме качеството на атмосферния въздух в града и общината, като намалихме изхвърляните в атмосферата въглеродни емисии от печките на дърва и въглища и удължихме живота на жилищните сгради, заяви Харалампиева. Тя уточни, че по програмата „Региони в растеж“ за програмния период 2014-2020 година в Берковица са усвоени 7 милиона лева, като са санирани обществените сгради на община Берковица, на Районното управление на МВР в града, на детска градина „Звънче“, на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, както и сградата на читалище „Иван Вазов“ в центъра на Берковица. Санирани са също 10 многофамилни жилищни сгради, в които живеят 341 домакинства. В момента се работи по саниране на 7 жилищни сгради, а една друга вече е готова. Община Берковица подготвя проекти, с които да кандидатства за саниране на сградата на Второ основно училище в Берковица и на кметствата в селата Боровци, Бързия и Замфирово.
На 30 март ще бъде организирана Регионална конференция в Русе, с която ще започне поредица от конференции за Северен централен район.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще": https://bta.bg/bg/eu-in-bg/news










png.png)






