От пет дни е в експлоатация нова фотоволтаична централа за собствени нужди на общинското дружество „Тролейбусен транспорт” ЕООД в Плевен. За този срок произведената електрическа енергия е 10 мегаватчаса и е реализирана 400 тона икономия на въглеродни емисии. Според разчетите, инсталацията ще осигурява годишно 12 – 13 % от общата консумация на дружеството. Специално приложение следи всяка минута от производството на енергия, която веднага се използва в контактната мрежа на тролейбусния транспорт. В почивните дни добитата енергия е повече от консумацията, което налага допълнителни дейности за постигане на автоматична свързаност.
Фотоволтаичната централа може да работи близо 25 години. Реализираните икономии ще възвърнат инвестицията на дружеството за около 4 години. Те ще позволят и повишаване на възнаграждения на водачите на тролейбусите.
Плевен има изцяло екологичен градски транспорт, коментира кметът Георг Спартански. Общинското дружество „Тролейбусен транспорт” разполага общо с 68 тролейбуса и електробуса, 14 зарядни станции, обслужващи машини, новоизградено депо и реконструирано предишно депо, което позволи и разкриването на нови линии. Реализацията на фотоволтаичната централа е една много добра реакция в условията та енергийна криза и вариращи цени на електроенергията. Тя гарантира стабилност на дружеството и запазване цените на услугата за ползване на градския транспорт, при това в комфортни условия, подчерта Георг Спартански.
Снимка: Община Плевен


png.png)






