Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | „Бургасбус“ завърши 2023 г. на печалба

„Бургасбус“ завърши 2023 г. на печалба

20.06.2024
„Бургасбус“ завърши 2023 г. на печалба

Общинският превозвач „Бургасбус“ предвижда да кандидатства с проект за изграждане на нова мощност за производство на електрическа енергия от слънчева и за съоръжения за съхраняването й. Докладната записка е внесена за разглеждане в Общинския съвет. Финансирането е в размер на 633 000 лева без ДДС. Първоначално цялата сума трябва да бъде осигурена от превозвача, след което половината ще бъде възстановена от Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът на реализация на проекта е 18 месеца, но не по-късно от 31 март 2026 година. 

"Кандидатстваме, за да закупим батерии за съхранение на излишната ел. енергия, произведена от фотоволтаичния парк и да може да се използва и в тъмните часове на деня. Да може по-пълноценно да използваме фотоволтаичния парк. "Бургасбус" трябва да финансира ДДС-то със свои средства и половината от сумата, т.е. около 300 000 лв. Това ще стане чрез собствени средства, овърдрафта ние го ползваме като буфер, който да използваме в ситуации, при които нямаме достатъчно средства. В случая и за проекта", обясни управителят на „Бургасбус“ инж. Петко Драгнев. 

Дружеството регистрира печалба за 2023 г. в размер на 120 000 лв. През последните три години приходите нарастват. През 2021 г. те са били в размер на 32 446 лв., а през миналата година са 45 676 лв. "Бургасбус" стабилно се развива и във финансово отношение. По Плана за възстановяване и устойчивост през Община Бургас ще кандидатстваме за допълнително за 5 електрически автобуса, за да се обновява постепенно паркът", допълни инж. Драгнев. 

Той допълни, че се очаква до края на годината да бъде обявена обществена поръчка за поддръжка на системите за таксуване с дебитна карта в автобусите. "Това е малко по-сложен процес, защото трябва да се напасне към съществуващата система. Първите стъпки са обявяване на процедура. Ние също искаме бързо да стане. Още повече в момента, в който влезе разплащането с евро ще има един гратисен период - с лева и с евро. Ще стане още по-сложно за пътниците и за нашите служители, така че да можем до тогава да сме готови, за да можем да сведем до минимум този дискомфорт", обясни инж. Драгнев.  Разплащането с дебитните карти ще се изписва в устройствата на контрольорите. "Както се валидирате на валидатора, по същия начин трябва с картата си да покажете на контролата и на нейното устройство ще излезе, че сте редовен пътник", поясни той. 

Чуйте повече по темата: ТУК.