Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | В Смолян откриха мемориален комплекс на първата жена-кмет на града

В Смолян откриха мемориален комплекс на първата жена-кмет на града

04.11.2024
В Смолян откриха мемориален комплекс на първата жена-кмет на града
Източник: БТА

В сградата на общинска администрация - Смолян беше открит мемориален комплекс на Дора Василева - първата жена-кмет на града, управлявала от 1971 до 1983 година. Барелефът с чешма е дело на скулптора Ангел Бебелеков.

Дора Василева е двигател на строежа на Новия център, общественик, закрилник на творците, интелектуалците, спортистите и всички хора от общината и региона, Почетен гражданин на Смолян, каза при представянето Костадин Чаталбашев от Инициативния комитет за построяване на мемориалния комплекс.

"В Деня на народните будители е редно да отдадем заслужена почит и уважение към живота и делото и на Дора Василева – един от будителите на новото време. Благодаря на Инициативния комитет, заел се с изграждането на чешмата и барелефа. Всички заедно днес сбъдваме една мечта на Дора Василева – да има чешма на Новия център. Нека помним и почитаме нашите съграждани, които оставят светла диря след себе си в името на добруването на Смолян и смолянчани", каза при откриването на паметния знак зам.-кметът инж. Мариана Цекова.

Проектът е реализиран с финансовата помощ на много дарители, със съдействието на Клуб на жените "Родопчанка" и подкрепата на Община Смолян.

В инициативния комитет влизат Костадин Чаталбашев, два мандата кмет на Община Смолян, Радка Тунева –Янчевска от Клуб на жените "Родопчанка" и скулпторът Ангел Бебелеков.

/ИИ/