Община Попово започва подготовката на 12-ото издание на националния фестивал за операторско майсторство „Златното око“ с международно участие, в памет на големия български оператор Димо Коларов и в чест на сто години от неговото рождение.
Фестивалът ще се проведе от 15 до 19 октомври в град Попово – родния град на Димо Коларов, където ще бъдат представени продукции от съвременното национално и международно киноизкуство, с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, а съорганизатори са: Съюзът на българските филмови дейци, Министерство на културата – ИА „Национален филмов център“ и UVT.
Фестивалът е основан през 1998 година, провежда се на всеки две години и е един от малкото фестивали в Европа за операторско майсторство. Доказаният авторитет на българската операторска гилдия у нас и в чужбина заслужава свой фестивал, в който любителите на седмото изкуство могат да гледат най-новите им филми, а творците от различни поколения – от студенти до доайени, да обсъждат постиженията в българското и световно кино, казват организаторите.
Статутът за провеждането на фестивала вече е утвърдени и заедно със заявката за участие може да се намери на официалната страница на кинофестивала.


png.png)






