Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | В Лом бе открита компостираща инсталация

В Лом бе открита компостираща инсталация

22.06.2023
В Лом бе открита компостираща инсталация

Компостираща инсталация за преработка на разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци, изградена с финансиране от ЕС, националния бюджет и бюджета на община Лом, откри кметът д-р Георги Гаврилов.

Инсталацията се намира до квартал „Моминброд“ в покрайнините на Лом. Тя ще обслужва близо 25 000 жители, ще преработва над 3000 тона отпадъци на година, от които ще произвежда висококачествен компост. По проекта за компостираща инсталация община Лом вече закупи 93 нови контейнера за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и специализирана техника – камион-товарач, трактори, машини за преработка на отпадъците. Изградена е и площадка за новата инсталация.

Общата стойност на проекта е малко над 3,2 млн.лв., от които безвъзмездната финансова помощ е 2,4 млн. лв. eвропейско и национално финансиране, а съфинансирането от Общината е в размер на 803 хил. лв. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда" 2014-2020 г.

Проектът ще намали разходите за извозване на отпадъците до регионалното депо в Монтана, ще се подобри разделното събиране, а в резултат на инвестицията зелените отпадъци ще се превръщат в компост. Обектът ще осигури работа на 12 души.

Снимка: Община Лом