Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | В к.к. Боровец се проведе среща по темата за предстоящия зимен туристически сезон

В к.к. Боровец се проведе среща по темата за предстоящия зимен туристически сезон

05.12.2024
В к.к. Боровец се проведе среща по темата за предстоящия зимен туристически сезон

Във връзка с предстоящото откриване на зимния сезон в Боровец, в планинския ски курорт се проведе работна среща между министъра на туризма Евтим Милошев, кмета инж. Джоргов, секретаря на общината Венера Милова, представители на Районното управление в Самоков, Дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), хотелиери, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София-област, Комисия за защита на потребителите, Националната агенция по приходите (НАП), Дирекция "Инспекция по труда", концесионера "Бороспорт" АД и Община Самоков, представители на частния сектор.

Основният акцент в дискусията бе представителите на туристическия бранш, контролните органи и местната власт да представят готовността си за новия зимен сезон. На срещата присъстваха представители на Бороспорт, МВР, ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, Българската агенция по безопасност на храните, на РЗИ, НАП и КЗП.

Кметът инж. Джоргов запозна присъстващите с извършените дейности, свързани с туристическия сектор в навечерието на сезон 2025. Той обясни, че за улеснение на туристите, за сезона в Боровец ще бъде преместен туристическият информационен център на община Самоков. Комуникацията между общината и курорта ще координира Марияна Големинова, експерт към община Самоков. Аварийното звено продължава да работи денонощно за превенция и предотвратяване на кризисни ситуации, съобщи кметът.

Акцентирано бе върху рехабилитацията на републиканската пътна мрежа, водеща до курорта. „Основен приоритет за нас е гарантиране на спокойствието и сигурността на гостите и жителите на общината. Ето защо е много важно основният ремонт по пътя София-Самоков- Боровец да бъде реализиран в най-кратки срокове.”, каза инж. Джоргов.

Министър Милошев каза, че голяма новина от днес е, че концесионерът на летище София е обявил, че новият паркинг е с нулеви цени за този зимен сезон. По думите му това е едно допълнително облекчение за по-конкурентна цена на туристическите пакети за ски сезона. Той посочи, че това е първата му среща с представители на зимните курорти. Той каза, че е обнадежден по отношение на готовността на всички институции. 

Служебният министър приветства идеята на кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов да има човек, който да отговаря за курорта, сангажименти на кметски наместник. Милошев посочи, че му е направило добро впечатление, че ще има командирован служител на полицията от Румъния и 18 командировани полицаи от страната. Той приветства идеята и Туристическият информационен център в Самоков да бъде преместен в Боровец през зимния сезон, за да е в по-голяма помощ на туристите. 

По време на срещата бе изтъкнато, че ще има полицейски ски патрул, който ще следи за сигурността по пистите. 

Служебният министър каза, че не е добра новината, че след 15 декември цената на ски услугите (карти и билети) в най-стария курорт у нас ще се вдигне с около 10 процента. Това се налага заради отпадането на диференцираната ДДС ставка от 9 процента за ски съоръженията от 1 януари 2025 г., обясни министър Милошев.

Началникът на Районното управление в Самоков, инспектор Васил Попов, докладва, че е създадена организация за осигуряване на безопасността на гостите и жителите на курорта. Той допълни, че разполагат с добре оборудвани ски патрули и работят в синхрон със служителите от ПСС.

От Бороспорт съобщиха, че имат 100% готовност да стартират сезона като всички съоръжения са в изправност и чакат подходящи метеорологични условия за откриването му.

Инж. Джоргов благодари на министър Милошев за уважението и проявената подкрепа от страна на министерството. Министърът сподели, че Боровец е с голяма сантиментална стойност за него и обича да идва тук.

„Липсва големият разговор за българския туризъм“ – заяви на финала на срещата министър Милошев. Той подчерта, че е неонходим, за да се развива туризма правилно, за инвестиционните намерения и с грижа за околната среда.
 
/ИИ/