Кметът на Димитровград Иво Димов и и зам.-министърът на труда и социалната политика проф. Емил Мингов откриха първия в страната Център за активиране на неактивни лица по Програма „Развитие на човешките ресурси”.
С решение на Общинския съвет Общината предостави помещение в сградата на Центъра за обществена подкрепа (бивше училище „Климент Охридски“), в което новооткритият център ще извършва своята дейност.
Той ще бъде в услуга на трайно безработни лица, които ще бъдат обучавани, консултирани и насочвани към заетост. Дейността му ще бъде съвместна с местното Бюро по труда. Центърът ще представя информация какво предлага пазарът на труда, каза на откриването Иво Димов като припомни, че общината е давана за пример в сферата на социалните услуги.
Идеята се реализира със съвместните усилия на много институции и социални партньори, посочи зам.-министър Емил Мингов. У нас 190 000 младежи не работят и не учат. Тръгваме по нов, иновативен начин за привличане към заетост. Проблемът е, че много хора от тази група са загубили трудовите си навици. Ние трябва да ги мотивираме защо е по-добре да работиш, отколкото да чакаш социални помощи, каза оше той.
В страната ще бъдат открити общо шест такива центъра - следват Ихтиман, Пазарджик и Сливен, но има запитване и от други региони, отбеляза още зам.-министърът. По негови думи следващата стъпка е разширяване на мрежата, срещи с работодатели и привличане на ментори, които ще обучават записаните по конкретни специалности и професии.
Снимка: БТА


png.png)






