С „Улична викторина“ в Бургас, Несебър и Поморие завърши проектът „Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци“, който се изпълни в партньорство от трите общини. На гражданите бяха задавани въпроси за правилата за разделно събиране на битови отпадъците, за цвета на съответните контейнери, за ползите от разделното събиране и влиянието върху климатичните промени, за възприемането на отпадъците като ресурс, към моделите на отговорно потребление. Правилните отговори получиха малки награди.
Анаеробната инсталация разполага с капацитет за преработка на 30 000 тона отпадъци годишно. Това ще бъде количеството, което ще облекчи депонирането в регионалната клетка, която се използва от девет общини, и ще предотврати нейното запълване. Другата полза от инсталацията ще бъде намаляването на отделяния в атмосферата биогаз метан.
Вече са закупени 6800 кофи от 120 литра и 1700 кофи от 240 литра, които са предназначени за разделно събиране на зелени и битови биоразградими отпадъци. Съдовете ще бъдат предоставени на заведения за обществено хранене. Постепенно към тази система за разделно събиране ще бъдат присъединени и домакинствата, тъй като 50 процента от генерираните от тях отпадъци са биоразградими.
Инсталацията разполага с едни от най-съвременните уреди и системи за извършването на процесите по преработка на отпадъците. Тя ще функционира на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липсата на кислород. Вследствие на този процес ще се получава компост и метан, от който ще се произвежда електричество и топлинна енергия.


png.png)






